Майнінг криптовалют: запускаємо «ферму»
З’явившись нещодавно, криптовалюти стали популярним способом для заробітку. Довготривалі інвестиції в монети та біржова торгівля приносять непоганий дохід. Одночасно вони дають додаткову можливість заробітку – майнінг криптовалют. Це «видобуток» цифрових монет з використанням обчислювальних потужностей комп’ютерів.
Що таке майнінг, як запустити власну ферму з видобутку «крипти» і як швидко це окупиться ви дізнаєтесь, прочитавши статтю.
Що таке майнінг криптовалют?
Алгоритм роботи криптовалют передбачає захист блоків транзакцій ключами (хешами), що обчислюються. Вони розраховуються за спеціальним алгоритмом, що враховує дані про хеш попередніх операцій і часу транзакції. Обчислення настільки складні, що з ними не можуть впоратися сервери системи, на яких зберігається реєстр транзакцій (блокчейн). Розрахунок хешей проводиться з допомогою об’єднання обчислювальних потужностей комп’ютерів учасників системи. За це вони отримують винагороду у вигляді криптомонетів, що емітуються системою.
Алгоритм передбачає планомірне збільшення складності розрахунку хешу. Тому зростають вимоги до «заліза». Майнінг біткоїнів пройшов три стадії, у кожній з яких використовувалися більш високопродуктивні пристрої:
- центральні процесори (CPU);
- відеокарти (GPU);
- інтегральні схеми (ASIC).
Якщо з першими двома пунктами все зрозуміло, то третій заслуговує на пояснення. ASIC є спеціалізованими комп’ютерами з безліччю процесорів, ОЗУ і ПЗУ, зібраними на одному чіпі. Така технологія дозволила збільшити продуктивність та знизити ціну виробів. Їхній недолік криється у вузькій спеціалізації. ASIC може видобувати криптовалюту, засновану на заздалегідь визначеному алгоритмі. Ні для чого іншого цей пристрій не придатний.
Деякі криптовалюти (ефіріум, монеро та подібні) засновані на алгоритмі, що висуває високі вимоги до швидкості обчислень та обсягу ОЗУ. Тому майнути їх можна лише за допомогою відеокарт.
Існують криптовалюти, майнути які можна за рахунок використання вільного місця на жорсткому диску (BURST та аналоги). Однак прибутки від цього настільки низькі, що не варто навіть розглядати цей варіант.
Ферма для майнінгу
Криптовалютна ферма — це кілька ASIC або щонайменше один ПК із підключеними до нього відеокартами, задіяні у видобутку криптомонет. Концентрація обчислювальних потужностей дозволяє збільшити прибутковість та скоротити термін окупності вкладень.
Щоб розпочати видобуток на відеокартах, знадобиться:
- материнська плата з підтримкою підключення кількох GPU;
- жорсткий диск об’ємом не менше 60 гігабайт;
- процесор із кулером;
- кілька потужних відеокарт;
- один або кілька блоків живлення, потужність яких повинна відповідати енергоспоживання обладнання;
- перехідники, які дозволяють рознести відеокарти, щоб покращити охолодження.
Корпус для збирання не потрібний. Деталі кріпляться на дерев’яному чи металевому каркасі, що дозволяє вирішити проблему тепловідведення.
Таке обладнання дозволяє заробляти Ethereum, Monero та інші популярні валюти.
При виборі комплектуючих слід звернути увагу на такі моменти:
- Продуктивність ферми не залежить від швидкості CPU, тому можна купувати недорогу модель.
- Місткість та швидкість жорсткого диска не впливають на прибутковість.
- Для роботи системи потрібно мінімум 4 гігабайти ОЗУ. Але об’єм понад 8 гігабайт не дасть приросту швидкості обчислень.
- Прибуток залежить від продуктивності та енергоспоживання відеокарт. Швидкі та енергоефективні GPU принесуть більше криптовалюти за меншої кількості спожитої електроенергії.
- При покупці відеокарт варто звернути увагу на можливість розгону. З його допомогою прибутковість зростає на 30% і більше.
- Для ефективної роботи слід забезпечити стабільне інтернет-з’єднання та електропостачання.
Привабливість інвестицій залежить від терміну окупності. Давайте розглянемо, скільки можна заробити на майнінгу криптовалюти.
Дохідність майнінгової ферми
Попередні розрахунки рентабельності інвестицій у майнінг можна полегшити, скориставшись онлайн-калькулятором доходності видобутку. Такий сервіс є на сайті Whattomine та аналогічних ресурсах. З його допомогою можна дізнатись кількість криптовалюти, яку можна видобути за допомогою ASIC або ферми на GPU. Для цього потрібно вибрати модель і кількість відеокарт з меню або вказати дані про продуктивність і енергоспоживання вручну. Калькулятор здатний розрахувати прибутковість та окупність майнінгу з урахуванням поточної вартості криптовалюти та цін на електроенергію.
Ферма на GPU обійдеться приблизно 2500-4000$ і за поточного курсу Ethereum здатна принести чистий прибуток 600-1000$ на місяць. За такого рівня прибутковості вкладення в майнінг окупляться лише за 4 місяці.
Однак треба враховувати високу волатильність криптовалют і складність видобутку, що росте. Але навіть за найнесприятливіших прогнозів термін окупності не перевищить півроку.
Не слід купувати старі відеокарти, які відрізняються великим питомим енергоспоживанням. Навіть якщо сьогодні вдасться заробити з їхньою допомогою, чергове підвищення складності розрахунку хешей призведе до того, що отриманих монет не вистачить навіть на оплату електроенергії.
Як добувати криптовалюту?
Складність обчислень хешів популярних криптовалют є надто високою. Тому видобувати монети поодинці не вийде. Для цього існують пули – сайти, що об’єднують обчислювальні потужності учасників для пошуку хешу. Розрахунки значення безліччю комп’ютерів з урахуванням розподілених обчислень підвищують ефективність майнінгу. За кожен знайдений хеш пул отримує монети, які розподіляються між учасниками пропорційно до витрачених потужностей.
Щоб розпочати майнінг криптовалюти, потрібно зареєструватися на пулі та завантажити рекомендоване програмне забезпечення (програму-майнер). У налаштуваннях програми потрібно прописати адресу пула та ім’я облікового запису. Бажано помістити ярлик майнера в автозавантаження, щоб видобуток починався відразу після завантаження ОС. Щоб мати змогу переглянути статистику роботи або вирішити проблеми, що виникли без фізичного доступу до ферми, необхідно організувати віддалений доступ за допомогою програми TeamViewer або аналога.
Коли ПЗ встановлено та налаштовано, залишається лише запустити майнінг та контролювати процес.
Де купити ферму для майнінгу?
Самостійна купівля комплектуючих та складання обладнання для заробітку монет потребує знань та кваліфікації. Якщо ви не відчуваєте себе фахівцем у галузі комп’ютерного «заліза», можна спростити собі життя, купивши ферму у зборі. У комплект входить материнська плата з CPU, ОЗП та HDD; блок живлення та 4-8 відеокарт. Усі компоненти кріпляться на стійці або заховані у корпусі з активною системою вентиляції. Дешевше купити комплект в інтернет-магазині з гарною репутацією.
Не потрібно економити та купувати ферму, що була у вжитку. Якщо після придбання з’явиться проблема в роботі обладнання, повернути обладнання або здати в ремонт за гарантією не вдасться. На пошук і неспроможність дефектів підуть гроші і час. А це означає недоотриманий прибуток, який може перевищити економію.