Як знайти гарного продавця для свого бізнесу. Яку б сферу бізнесу ви не взяли, розвиток вашого бізнесу, приплив клієнтів безпосередньо залежать гарного продавця. Ідеальний продавець має талант комунікації з покупцями, він уміє подати продукт і якісно надати свої послуги. Один відомий фахівець в галузі управління, Брайан Трейсі, вивів свою формулу «гарного продавця». На його думку, кращий продавець 30% часу приділяє презентації товару, а решта 70% – слухає побажання клієнта.
Таку людину знайти не так просто. Яку б сферу бізнесу ви не взяли, розвиток вашого бізнесу, приплив клієнтів безпосередньо залежать гарного продавця. Ідеальний продавець має талант комунікації з покупцями, він уміє подати продукт і якісно надати свої послуги. Один відомий фахівець в галузі управління, Брайан Трейсі, вивів свою формулу «гарного продавця».
На його думку, кращий продавець 30% часу приділяє презентації товару, а решта 70% – слухає побажання клієнта. Таку людину знайти не так просто. На етапі підбору персоналу слід скласти «портрет продавця», який буде продавати вашу продукцію. При цьому враховуються вік, досвід роботи, ставлення до роботи та особисті якості кандидата. Картина ідеального продавця в різних областях різна, при визначенні критеріїв варто звернути увагу на те, якою буде ваша цільова аудиторія, від якої залежить успіх продажів.
Це коло осіб потребує задоволенні певних потреб і коло можливостей для цього. Успіх досягається в разі, коли споживач отримує те, що хоче, за розумну для нього ціну. Як приклад можна порівняти респектабельного чоловіка, який хоче дорогий годинник і може їх собі дозволити, і з іншого боку монети чоловік похилого віку, який купив в ларьку, скажімо, морозиво. Отже, повертаючись до питання про ідеальний продавця, люди, що продали вищезгадані товари, виглядають так само абсолютно по-різному. Тому підприємцю буде легше скласти чіткий портрет, заздалегідь знаючи потенційну аудиторію.
Так, портрет продавця дитячих іграшок виглядає наступним чином: комунікабельність, відповідальність, вік від 21 до 40, вміння працювати з дітьми, здатність до адаптації. І, звичайно, успішний бізнесмен шукає співробітників відповідно до потрібної кваліфікації, тобто, варто включити в список ознак продавця такі пункти: навички, досвід роботи, здібності. Кваліфікація визначається типом магазину, його розміром, рівнем, і його покупцями. Розмір магазину – площа, яку продавцю доведеться контролювати і обслуговувати.
Рівень магазину залежить від цінової політики і виду пропонованих товарів. Нарешті, тип магазину – рід продукції, яка продається в вашому магазині. Візьмемо знову ж магазин дитячих іграшок: тип – дитячі товари; розмір маленький; рівень – середній; покупці – в основному родичі. У даній ситуації більше значення, ніж освіченість мають особисті якості. Для продавця дитячих іграшок важливо або мати досвід роботи з дітьми, або бажання контактувати з дітьми і працювати в такій сфері.
У той час як продавцеві елітних автомобілів бажано мати досвід роботи в даній області, бути відповідальним, можливо навіть володіти іноземною мовою. Як знайти продавця, відповідного заздалегідь визначеними критеріями, які ви вважали потрібними? Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є звернення до агентства по підбору персоналу, можна дати оголошення в газету. З точки зору вигоди послуги агентства віднімуть у вас чимало грошей і часу, при тому ви можете залишитися незадоволеним результатом. У випадку з оголошенням все набагато простіше, але потрібно максимально докладно розписати ваші вимоги до майбутнього співробітника. На співбесіді важливо поставити правильні питання, щоб зрозуміти чи підходить вам цей кандидат, або ж його характеристики не відповідають вашим побажанням. Єдиний мінус такого підходу в тому, що інформацію, надану кандидатом складно перевірити.
Можна запросити рекомендаційний лист, але якщо ви розчаруєтеся в процесі роботи, доведеться шукати вагомі підстави для звільнення. Багато хто практикує заманювання вже кваліфікованого продавця з іншої компанії, гарантуючи йому зарплату вище або кар’єрне зростання, хоч це і не дуже-то чесно. Коли ви знайшли підходящого вам продавця, обов’язково проведіть первинний інструктаж. Ви повинні чітко роз’яснити те, що ви хочете отримати від його роботи, намітити його завдання і методи її реалізації.
Ви можете домовитися про випробувальний термін, така обставина мотивує працівника справлятися з поставленими завданнями швидше і ефективніше. Щоб ви залишилися задоволені своїм вибором людини, допоможіть йому, дайте кілька порад або пам’ятку, також ви можете призначити йому наставника, якщо в магазині вже був набраний якийсь персонал. Це призведе колектив до вміння діяти спільно і працювати в команді. Поспостерігати за тим, як йдуть справи в магазині, найкраще, періодично з’являючись в ньому. Вашим працівникам буде приємно бачити лідера і отримувати від нього поради і настанови особисто, а вам буде приємно відчути себе їх лідером. Існують якісь тренінги для продавців, хоча цей такі заняття не завжди ефективні.
Якщо продавець один, немає сенсу витрачати свої гроші і його час на такі заходи. Однак якщо в вашому магазині працює ціла команда, тренінги допоможуть їм в умінні продавати і згуртують колектив. У випадку з франшизою, навчання продавців зазвичай проводиться безкоштовно. І ви, і ваш співробітник зацікавлені в збільшенні свого прибутку.
Тому хороша робота повинна бути добре оцінена. Непоганим варіантом є система оплати, що включає щомісячний оклад плюс відсоток від продажів. Коли працівник щомісяця отримує одну і ту ж суму, він час від часу дозволяє собі лінуватися або що ще гірше, почати красти з каси. Щоб не допустити таких подій, підприємець може встановити в своєму магазині камери спостереження. Але ми знаємо, що кращі партнерські відносини будуються на довірі. Одним з методів мотивації крім відсотків, є премії, подарунки, корпоративні заходи.
З іншого боку, охоронна система ніколи не завадить. Роботу співробітників можна проконтролювати за допомогою оцінок і відгуків покупців, своїх друзів, родичів і т. п. Діяльність продавця – основа успішного бізнесу будь-якої сфери, і її ще потрібно грамотно організувати. Бізнесмен, який уміє ретельно, поетапно, підходити до справ, без сумніву, домагається успіху. За словами Генрі Форда, засновника найбільшої автомобільної компанії в США: «Все можна зробити краще, ніж робилося досі».