Як відкрити своє турагентство – крок за кроком

Відкрити туристичну агенцію не так складно, як відкрити автосалон або страхову компанію. Але витримати шалені темпи ринку, протиставити себе тисячам конкурентів — непросте завдання.

Туристичний бізнес дуже привабливий для підприємців-початківців, адже він не вимагає великих фінансових вкладень, а попит на тури завжди великий. Але лише небагатьом, найпідготовленішим, вдається уникнути підводного каміння, якого в «індустрії відпочинку» безліч.

Сьогодні туризм має масовий характер, за прогнозами, кількість тих, хто подорожує з кожним роком, тільки зростатиме. Збільшується кількість туристичних агенцій, будуються нові готелі, ресторани, відкриваються нові аеропорти, стрімкими темпами розвивається туристична інфраструктура. Туристичний бізнес переживає суттєве піднесення, і для багатьох бізнесменів з’явилася реальна можливість стати учасником цієї цікавої справи.

Отже, давайте розглянемо крок за кроком, як відкрити туристичне агентство з нуля підприємцю-початківцю.

Аналіз ринку

Перш ніж приймати рішення про відкриття бізнесу, необхідно хоча б у загальних рисах уявити собі стан справ у галузі, в якій ви плануєте працювати.

Отже, які характеристики має туристичний бізнес на сьогоднішній день:

  • Середня динаміка зростання ринку за 10 років — 5,8% на рік.
  • Роздрібний ринок (турагенти) слабо консолідований, на ринку переважають незалежні агенції, на частку великих мереж припадає не більше 8-10% обсягу ринку.
  • Конкуренція на роздрібному (турагентському) ринку дуже висока.
  • Великий відсоток нових туристичних агенцій закриваються, не пропрацювавши навіть одного року. Середня ротація у малому турбізнесі становить 30% на рік. Тобто зі 100 агенцій, створених на початку року, до кінця першого літнього сезону доживає не більше 70 фірм.
  • Туристичний бізнес схильний до демпінгу, тобто штучного зниження ціни пропозиції на «гарячих» напрямках, навіть у високий сезон можна знайти тури та авіаквитки значно нижче середньої ціни.
  • Туристичний бізнес дуже схильний до зовнішнього впливу, чи це погана погода, стихійні лиха, страйки, політична нестабільність чи терористичні акти. Кожна подібна подія змушує туристичні компанії оперативно реагувати та вживати екстрених заходів, щоб захистити своїх клієнтів та самим фінансово не постраждати. На жаль, це не завжди вдається. У той же час, кожна подія у світі може стати і приводом для туристичного буму. Спортивні змагання, фестивалі, виставки, концерти, масові свята, відкриття нових готелів та курортів — не перерахувати. Тому туристична галузь має можливість постійно розвиватися, а її учасники отримують прибуток за вмілого використання туристичних ресурсів.

З чого почати?

На етапі планування діяльності фірми слід визначити цільову аудиторію покупців. Це необхідно для створення концепції проекту, оскільки характеристики та переваги ваших потенційних покупців вплинуть на вибір місця розташування офісу, асортимент турів, ймовірно, що і на назву турфірми, а потім і на засоби та способи просування послуг.

Бізнес-план

Потім необхідно написати бізнес-план туристичної агенції. На що потрібно звернути особливу увагу, становлячи бізнес-план?

  • Не переоцінювати кількість туристів — можливо, їх буде менше, ніж ви очікуєте.
  • Закладати максимально можливі суми на непередбачені витрати, можливо, вони будуть більшими, ніж ви очікуєте.
  • При розрахунку доходів враховувати можливі знижки для клієнтів, які віднімаються з агентської винагороди.
  • Не занижувати цифри, пов’язані з організацією роботи турфірми, закладати ціни трохи вищі за середні. Дотримуючись цих простих правил, ви уникнете проблем, пов’язаних з нестачею фінансування або збільшенням очікуваних термінів окупності проекту.

Назва фірми

Наступний етап – назва майбутнього турагентства. Найменування компанії має відображати суть її діяльності та бути унікальним. Також воно має бути зрозумілим для ваших клієнтів та легко запам’ятовуватися.

Домен та сайт

Вибравши найменування для туристичної компанії, необхідно підібрати найбільш гучну, просту для запам’ятовування назву (домен) сайту. Як правило, домен збігається із найменуванням компанії або відображає специфіку діяльності. Якщо назва компанії довга, більше 8-10 символів, то використовуються абревіатури, їх легше запам’ятати і менша ймовірність помилитися при наборі адреси на комп’ютері. Якщо реєструється домен, що складається з двох слів, рекомендуємо сплатити два домени, з дефісом і без, це скоротить кількість помилок і захистить від конкурентів.

Під час замовлення сайту не приймайте швидких рішень — сайт не робиться за один день. Для початку вирішіть, які функції він виконуватиме: простий візитної картки або інформаційного ресурсу з можливістю пошуку та замовлення турів, з онлайн-модулями (табло аеропортів, курсів валют, погоди у світі), блоком країнознавства, фотогалереєю, картами та схемами курортів, каталогами готелів і т.д.

Вибір основних туристичних напрямків для продажу

Як вибрати, які путівки продаватиме ваше агентство? Наведемо кілька прикладів того, як на практиці визначаються перші туристичні напрямки для роботи.

  1. Ваш проект вже має на увазі певні туристичні напрямки виходячи з назви компанії (ТА «Африка-сафарі»).
  2. Ви берете на роботу менеджерів з досвідом роботи за певними турнапрямками та ставите їх основними.
  3. Ви особисто побували в деяких країнах, маєте про них уявлення та зможете успішно продавати тури.
  4. Вольовим рішенням вибираєте цікаві, на вашу думку, країни і ретельно готуєтеся до продажу турів.
  5. Вам нічого не спадає на думку, ви не знаєте, тури в які країни продавати. Зверніть свою увагу на пори року та сезони, вони визначають продаж тих чи інших напрямів та переваги ваших перших клієнтів.
  6. Крім орієнтації на країни можна вибрати види туризму, наприклад пляжний відпочинок, лікувальні тури, дитячий відпочинок, активний туризм, екологічний туризм тощо
  7. Вивчіть попит та модні тенденції у туризмі за допомогою відкритих джерел.

Існує й інший підхід: що більше напрямків пропонувати клієнтам, то більше туристів можна залучити. Але статистика та опитування свідчать, що споживачі віддають перевагу тим компаніям, які спеціалізуються на певному напрямі, та турфірмам, у яких можуть докладно розповісти про обране місце відпочинку. Якщо ви багатопрофільна компанія, вам доведеться просувати кожен напрямок окремо.

Вибір туроператорів

Для початку роботи турагентства необхідно обрати партнерів-туроператорів. Бажано за кожним туристичним напрямом мати підписані договори не менше ніж із трьома туроператорами, оскільки не завжди в одного оператора буде підтвердження всіх готелів та дат заїздів, які влаштовують туристів.

Як вибрати туроператора:

  • складайте список туроператорів за певним туристичним напрямом, використовуючи професійні рейтинги, пресу, туристичні довідники та інші профільні видання, інтернет (на жаль, частота згадки туроператора в рейтингах, оглядах, статтях нерідко обумовлена фінансовими вкладеннями в імідж оператора і не завжди відповідає якості пропонованого продукту);
  • ознайомтеся з послугами туроператорів, ціновими пропозиціями, умовами роботи з агентствами через інтернет-сайти, каталоги туроператорів;
  • по можливості наведіть довідки про якість роботи, використовуючи рекомендації колег, професійні форуми та відгуки туристів турфірмами в інтернеті.

Вибір приміщення для офісу турфірми

Пошук та вибір приміщення для туристичної компанії є одним із важливих питань становлення бізнесу. Насамперед необхідно визначитися, який офіс потрібен для вашого проекту — його розмір, розташування, обладнання.

Які бувають офіси туристичних компаній:

  • перша лінія будинків, друга лінія будинків, усередині житлового комплексу;
  • у бізнес-центрі, адміністративній або офісній будівлі;
  • у спеціалізованому бізнес-центрі з туризму;
  • у житловому будинку;
  • у торговому центрі, гіпермаркеті;
  • у холі готельного комплексу;
  • у будівлі вокзалів та аеропортів;
  • у будівлі професійних установ: медичних центрів, фітнес-клубів, навчальних закладів та ін;
  • у кроковій, транспортній доступності від метро.

Після того, як офіс знайдено та належно оформлено документи, необхідно підготувати його до продажу турів: організувати та обладнати робочі місця, продумати зручні місця для відвідувачів, оформити так, щоб кожен клієнт, який зайде в офіс, зрозумів, що це туристичне агентство .

Реєстрація агентства

Здійснення підприємницької діяльності у сфері туризму без реєстрації юридичної особи або реєстрації громадянина як індивідуального підприємця є незаконним. Тому необхідно буде оформити ТОВ чи ІП.

На жаль, серед підприємців поширене ставлення до установчих документів як до малозначної формальності. Тим часом це дуже небезпечна помилка. Установчі документи – це насамперед порядок, що визначає відносини творців фірми між собою та з її найманим керівництвом. Формально складені, так звані типові, установчі документи можуть призвести до серйозних конфліктів між партнерами по бізнесу та керівництвом фірми або можуть захистити інтереси засновників, уберегти організацію від ворожого поглинання та вирішити ще багато інших завдань.

Також залежно від країни, в якій ви відкриватимете туристичне агентство, може бути необхідно оформити спеціальну ліцензію на цей вид діяльності. В Україні для діяльності турагента закон не передбачає обов’язкового ліцензування.

Перш ніж турагентство почне працювати, необхідно вибрати режим оподаткування. Для ведення обліку необхідно скористатися послугами професійного бухгалтера, самостійно розібратися у всіх поєднаннях податкового законодавства дуже складно. Поки ваша компанія ще не досить розвинулася, ви можете залучити бухгалтера, що «приходить», але, коли кількість операцій перевищить 100-200 на місяць, краще найняти постійного співробітника або стати на абонентське бухгалтерське обслуговування.

Штат співробітників

Мінімальний штат турфірми, як правило, складається з керівника, який бере участь у продажах, менеджера та кур’єра. У цьому випадку бухгалтерський облік веде юридична компанія або бухгалтер. Таке розташування кадрів дуже часто зустрічається в туристичних агентствах. Які у цього варіанта є недоліки? Якщо з якихось причин керівник або менеджер не вийде на роботу, одному співробітнику не впоратися або він працюватиме на шкоду якості послуг. Цей варіант можна «врятувати», якщо взяти другого менеджера без досвіду роботи або студента туристичного вишу на неповний робочий день.

Оптимальний штат невеликої туристичної компанії виглядає приблизно так: керівник, два менеджери, секретар з розширеним колом обов’язків, кур’єр, бухгалтер-касир, прибиральниця.

У туристичному бізнесі спостерігається загальна тенденція до збільшення заробітної плати. Це зумовлено існуючим кадровим «голодом». Фахівці з досвідом роботи переходять в іншу компанію, де пропонують трохи більшу зарплату на такій самій штатній позиції, і так може відбуватися кожні півроку. Нестача кваліфікованих фахівців призводить до плинності кадрів та підвищення зарплат з метою переманювання співробітників.

Професійні виші готують кадри не настільки якісно, як цього вимагає ринок, тому менеджерів без досвіду доводиться вивчати у робочому процесі. При цьому менеджери з досвідом роботи «дорожчають» з кожним місяцем і, на жаль, не завжди є обґрунтованими.

Стандартної загальноприйнятої схеми оплати праці турфірмах немає. Кожне агентство виробляє свою систему преміювання, штрафів, обов’язкових обсягів продажу та кількості проданих турів та на основі цих даних розраховує заробітну плату співробітників.

Реклама

Для початку роботи туристичної компанії необхідно мати мінімальний набір рекламних матеріалів, які видаються потенційним клієнтам, бізнес-партнерам та допомагають у реалізації турів.

Без зовнішньої реклами туристичне агентство може обійтися, але якщо така можливість є, обов’язково її використовуйте. Зовнішня реклама приваблює клієнтів-туристів з вулиці, з прилеглих офісів та будинків, які дізнаються про турфірму, побачивши привабливу вивіску. Як правило, туристичними компаніями використовують такі носії зовнішньої реклами: вивіска, інформаційне табло на вхідних дверях, покажчик на придорожньому стовпі, штендер для підлоги, рекламні банери у вікнах, реклама на транспорті.

Тепер Ви знаєте, як відкрити туристичну агенцію з нуля і які перші кроки потрібно зробити. Почніть втілювати свою мрію в життя та будувати успішний бізнес!

Залишити відповідь