Шиномонтаж – це затребуваний бізнес, оскільки практично всі власники автомобілів користуються його послугами щонайменше двічі на рік.
З чого почати та як відкрити шиномонтаж? Насамперед потрібно вивчити ринок.
Шиномонтажні послуги досить прості, майстерень, у тому числі гаражних, дуже багато, і тому не варто сподіватися, що всі клієнти поїдуть до вас міняти гуму з іншого кінця міста. Якщо за дорогими та складними послугами — такими, як кузовний ремонт чи фарбування, клієнти готові їхати далеко, то перевзутися вони віддадуть перевагу ближче до будинку. Тому одиночні пункти шиномонтажу більше 80% клієнтів мешкають у радіусі 3-4 км.
Для відкриття шиномонтажу цілком вистачить боксу 6х4 м. Найоптимальніше — це 6х6 м. У піковий сезон на шиномонтаж варто поставити двох осіб, в інший час, якщо завантаження невелике, цілком впорається один.
Що потрібно, щоб відкрити шиномонтаж?
Для того, щоб відкрити шиномонтаж знадобляться як мінімум:
- шиномонтажний верстат;
- балансувальний верстат;
- ванна для перевірки коліс;
- електро(пневмо)гайковерт;
- гідравлічний підкатний домкрат;
- вулканізатор;
- нарізувач протектора;
- різні шарошки;
- пістолет для підкачування шин;
- конус для автомобілів 4×4;
- динамометричний ключ;
- верстак;
- витратники для шиноремонту.
Це стандартний набір, який є у кожній шиномонтажній майстерні. По-хорошому, сюди потрібно додати ще мийку для коліс та спеціальний витяг для шиномонтажу, але за відсутності грошей можна почати і без них. Буде повільно, брудно, але дешево.
Шиномонтажний верстат (стенд) – це агрегат, який насаджує гуму на колісний диск. Шиномонтажні верстати бувають напівавтоматичні та автоматичні. Автомати зручніші у роботі. Якщо ви збираєтеся працювати з низькопрофільним колесом, то однозначно слід брати автомат.
У шиномонтажних стендах є відмінності за максимальним діаметром диска, але завжди краще взяти із запасом, тому що навіть якщо ви з великими колесами працювати не будете, то запас за розміром даватиме велику надійність самої конструкції верстата.
Також вам знадобиться балансувальний верстат. Коли колесо крутиться, воно може відчувати биття як у горизонтальній площині (динамічний дисбаланс), так і вертикальній (статичний дисбаланс). Якщо подивитися на колесо під час руху збоку, то при вертикальному биття воно буде виглядати не як правильне коло, а як еліпс. Це спричинено нерівномірністю розподілу мас щодо центру колеса. Тому перед тим, як ставити нові колеса на автомобіль, їх потрібно збалансувати. Для цього на колісний диск кріплять маленькі вантажі і таким чином зменшують биття колеса до мінімуму. Для навішування різних типів коліс використовують спеціальні адаптери. Найпопулярніші – це адаптери фірми HAWEKA.
Взагалі, однією з найбільших проблем у балансуванні є точне виставлення колеса на валу верстата. Балансувальні верстати влаштовані так, що вони для вимірювань ділять колесо точно навпіл у вертикальній площині. Якщо колесо сидить не абсолютно перпендикулярно щодо валу, то верстат ділитиме колесо нерівномірно і видаватиме неправильні результати та рекомендації щодо розміщення грузиків. Для найбільш точного балансування потрібно використовувати фланцеві адаптери, в яких колесо кріплять не через центральний отвір диска, а через отвори під болти, тобто так само, як воно кріпиться на автомобіль. Виробники обладнання для шиномонтажу:
- Hoffman (Німеччина);
- Hunter (США);
- Sice (Італія);
- Тесо (Італія);
- Ravaglioli (Італія);
- Сівік (Україна).
Різниця в наших та імпортних верстатах в основному полягає не в точності та кількості опцій, а в надійності. Імпортні ламаються дуже рідко. Якщо немає бажання витрачати гроші на імпорт, беріть наш верстат. Якщо раптом будуть поломки, то принаймні проблем із запчастинами не виникне.
Ванна для перевірки коліс потрібна, щоб виявляти прокольі в камерах або безкамерних шинах.
Гідравлічний підкатний домкрат краще брати фірмовий, він буде зручніший і надійніший. Популярністю користуються домкрати іспанської фірми Mega.
Дуже хороша річ — миття коліс. Окрім того, що чисте колесо більш точно балансується, мийка забезпечить чистоту самої ділянки шиномонтажу, і бруд не розходиться по всьому шиномонтажу.
Більшість автоматичних мийок коліс є кубиком метр на метр, в якому є приймальний отвір з лотком, куди ставиться брудне колесо. Після цього потрібно натиснути кнопку, колесо зникає і з’являється вже чистим. Чимось схоже на посудомийну машину, принцип роботи такий самий. На колесо під тиском подається вода та пластикові гранули, які, як мочалка, віддирають бруд.
Після миття колесо сушиться потоком повітря і подається назад. Гранули засипати потрібно лише один раз, вони майже вічні. Однієї порції вистачає на рік роботи миття. Саму мийку до водопроводу не обов’язково підключати, у неї замкнутий цикл.
Воду міняти треба буде після того, як заб’ється брудом фільтр забору води. Чим більший літраж миття, тим рідше можна міняти воду. Якщо немає можливості зливати воду щодня, а коліс очікується багато, потрібно брати мийку мінімум на 300 літрів. Цього вистачить приблизно на 80-90 коліс.