Приступаючи до написання бізнес-плану, важливо пам’ятати, що ви пишете не дисертацію! Дізнайтеся, чому складний план може тягти вас вниз і як зробити його простим і зрозумілим.
Ще 20-30 років тому середній бізнес-план був набагато складнішим і більшим, ніж сьогодні. Це з тим, що бізнес-плани стали найпоширенішим явищем, вони використовуються дедалі частіше ширшим колом підприємців. Крім того, люди просто мають мало часу, щоб витрачати його на томи документів!
Однак, як і раніше, бізнес-планування вимагає глибокого аналізу та прогнозування. Зрозуміла та лаконічна подача інформації грає вирішальну роль при складанні бізнес-плану. Якщо ви хочете, щоб люди читали ваш план, зробіть його максимально простим та зрозумілим. Не робіть свій бізнес-план науковою роботою чи завданням усього життя!
Але не варто плутати прості формулювання та стислість з поверхневою інформацією. Ви повинні повністю розвинути свою ідею та розкрити всі важливі питання.
Маючи це на увазі, давайте розглянемо основні моменти, які допоможуть зробити бізнес-план простіше та ефективніше.
Простота подання інформації
Ділові документи, написані зрозумілою мовою, легко читаються. Люди будуть пробігати очима сторінками вашого бізнес-плану під час розмови по телефону або читати його електронною поштою. Збережіть високу прозу для мемуарів чи роману. Під час написання вашого плану пам’ятайте такі поради:
- Не використовуйте довгі складні речення. Короткі пропозиції зрозуміліші та їх легше читати.
- Уникайте модних слів, жаргону та абревіатур. По-перше, вас можуть просто не зрозуміти, а по-друге, у ділових документах це недоречно.
- Використовуйте просту мову. Краще написати «використовувати» замість «експлуатувати» та «тоді» замість «на той момент.»
- Структуруйте інформацію. Марковані списки допомагають читачеві легше та швидше сприймати інформацію.
- При використанні списків важливо також давати короткі пояснення там, де вони необхідні. Важливо, щоб читач зрозумів вас правильно, а не губився у здогадах, що ви мали на увазі.
Будьте короткими
Середня довжина більшості сучасних бізнес-планів коротша, ніж це було раніше. Загальний обсяг має становити 30-40 сторінок. З них від 20 до 30 сторінок має займати основний текст плану, а 10 сторінок має відводитися для додатків (щомісячні прогнози, резюме керівників та інші деталі). Не існує якоїсь стандартної структури бізнес-плану, однак у всіх випадках він має містити вичерпну інформацію про майбутній бізнес.
Якщо ваш бізнес-план вийшов значно об’ємнішим за 40 сторінок, то постарайтеся переглянути його і зробити більш стислим.
Звичайно, бувають винятки із правил, коли просто необхідно вмістити велику кількість важливої інформації. Наприклад, для деяких видів бізнесу може знадобитися багато фотографій або ескізів майбутньої продукції, рекламні матеріали, варіанти меню тощо.
Використовуйте бізнес-графіки
Зробіть так, щоб важливу фінансову інформацію можна було легко знайти та зрозуміти:
- Використовуйте зведені таблиці та прості бізнес-графіки, щоб показати основні цифри.
- На графіках та діаграмах завжди вказуйте тимчасові періоди
- Використовуйте кругові діаграми для частки ринку та ринкових сегментів
- Не використовуйте надто складні графіки з чотирма та більше показниками.
- Завжди вказуйте назву та номер діаграми, щоб її можна було швидко знайти за посиланням з тексту бізнес-плану.
- Не використовуйте діаграми, на яких немає посилань із тексту плану.
Зовнішній вигляд
Окрім самої інформації, викладеної у бізнес-плані, також зверніть увагу на його зовнішній вигляд. План має виглядати простим та привабливим. Зверніть увагу на кілька порад:
- Дотримуйтесь двох шрифтів для вашого тексту. Шрифт, який ви використовуєте для заголовків, повинен бути простим, без засічок (наприклад Arial, Tahoma або Verdana). Для основного тексту варто використовувати стандартні шрифти (наприклад, Century, Times Roman або Book Antigua)
- Уникайте дрібних розмірів шрифту. Найкраще використовувати розмір 11 або 12 пікселів.
- Всі розділи, таблиці та графіки потрібно починати з нової сторінки.
- Поділіть текст на невеликі абзаци. Великі масиви тексту важко читати.
- Завжди перевіряйте орфографію та пунктуацію. Краще двічі перевіряти ще раз весь текст плану, щоб переконатися у відсутності помилок.
- Таким чином ретельно перевірте, щоб цифри в тексті бізнес-плану збігалися з тими, що вказані у графіках та таблицях.
Ось і всі нескладні рекомендації, як зробити ваш бізнес-план ефективним та зрозумілим для тих, хто його читатиме!