Ви вирішили відкрити свій інтернет-магазин? Чудово! Це цікавий бізнес, що динамічно розвивається, який підійде як для новачків у підприємництві, так і для досвідчених бізнесменів.
Людей, які замовляють товари та послуги в інтернеті, стає все більше і обсяги ринку постійно збільшуються. Отже, онлайн торгівля ще довго буде перспективною справою.
Отже, як відкрити інтернет-магазин з нуля та безкоштовно? Насамперед потрібно визначитися з концепцією майбутнього магазину, вирішити яким товаром ви торгуватимете та продуматимете всі організаційні моменти.
Створення інтернет-магазину часто починають із розробки сайту. Але перед тим, як переходити до технічної сторони, потрібно розуміти, яким буде ваш магазин і як він працюватиме.
Торгівельний бізнес в інтернеті за своєю суттю нічим не відрізняється від будь-якого іншого бізнесу та потребує юридичного оформлення для здійснення підприємницької діяльності, ведення бухгалтерії та сплати податків. Розглянемо докладніше усі аспекти покроково.
Як вибрати товар?
Перш ніж почати щось робити, вирішіть, чим ви торгуватимете. Від вибору товару може залежати успіх чи провал всього підприємства. Проаналізуйте ринок, вивчіть майбутніх конкурентів.
Часто підприємці-початківці прагнуть уникнути конкуренції і хочуть запропонувати ринку якийсь новий невідомий продукт. Звичайно, цим ви зможете стати першим, хто запропонує новий товар, але у вас виникнуть і складності. По-перше, ще не буде ринку збуту цього продукту, оскільки люди нічого про нього не знають, по-друге, згодом у вас все одно з’являться конкуренти.
Найвірніший спосіб вибрати товар для магазину це запропонувати людям те, що їм дійсно потрібно, але складно дістати у звичайних магазинах.
Звичайно, торгівля в інтернеті накладає деякі обмеження щодо вибору товару. Все ж таки не все однаково добре продається в онлайні.
Щодо асортименту магазину, то тут потрібно виходити з того, що чим він ширший, тим краще. Не можна формувати асортимент тільки з бестселерів, які і так є практично у всіх магазинах. Потрібно надати покупцям можливість купити товар, якого немає у конкурентів. Широкий асортимент забезпечує великий вибір, стимулює попит та виникнення нових потреб у покупців. А це, у свою чергу, веде до загального зростання продажів.
При виборі постачальника керуйтеся не лише рівнем цін, який він може запропонувати, але й репутацією на ринку. Докладно вивчіть умови співробітництва та оплати за товар. Довгострокові відносини з постійними постачальниками заощадять вам не лише гроші, а й нерви.
Як зробити веб-сайт?
Сайт для інтернет-магазину – це його вітрина та основний засіб взаємодії з клієнтом. Від того, наскільки продуманим і якісним буде сайт, залежить прибуток магазину.
Назва та доменне ім’я
Назва інтернет-магазину та доменне ім’я нерозривно пов’язані. Домен слід підбирати максимально короткий і незабутній.
Бажано, щоб адреса сайту відображала, чим торгує магазин. Реєструвати домен слід у тій зоні, де знаходяться ваші основні покупці.
Якщо ви збираєтеся продавати свої товари в Україні, то слід обирати доменну зону ru. Якщо ви плануєте працювати на ринку України – com.ua, а в Білорусії – by.
Не варто вибирати доменні зони net, info, org, biz. Домени третього рівня, що вказують на прив’язку до певного міста (spb.ru, msk.ru, kiev.ua), краще не використовувати. Хоча вони й дають певні привілеї при ранжируванні по цьому місту, але вони можуть гірше показуватися регіоном і країною в цілому. А оскільки більшість магазинів націлені на ширше коло потенційних покупців, то краще все ж таки вибирати зони, що вказують на країну.
Система керування контентом
Сайти інтернет-магазинів робляться на двигунах – системах керування контентом або скорочено CMS.
Існують як безкоштовні, так і платні двигуни. Також компанії, що розробляють сайти, можуть написати вам унікальний двигун, який би підходив під ваші конкретні завдання. Але в цій статті ми розглядаємо, як відкрити інтернет-магазин безкоштовно, тому докладніше зупинимося на першому варіанті.
На сьогоднішній день існує досить багато безкоштовних CMS для запуску магазину:
- OpenCart,
- PrestaShop,
- osCommerce,
- Magento,
- Virtuemart (Joomla),
- Magento,
- UberCart (Drupal),
- Shop-Script Free,
- Taberna CMS,
- Moguta.CMS.
Всі ці системи розповсюджуються за відкритою ліцензійною угодою, що означає вільне використання в комерційних цілях.
Серед безкоштовних двигунів найкращими для швидкого запуску і за простотою використання є PrastaShop і OpenCart. Ці системи дуже популярні, оскільки вони можуть використовуватися абсолютно вільно і мають безліч додаткових модулів, які розширюють базовий функціонал магазину.
Щоб розпочати роботу, вам потрібно лише завантажити з офіційного сайту будь-який із цих CMS архів із файлами та встановити його на хостинг. Зробити ви це можете самостійно, скориставшись одою з безлічі інструкцій із встановлення, які є в мережі.
Деякі хостинг-провайдери надають можливість автоматичного встановлення двигунів з панелі керування.
Дизайн та інтерфейс
Дизайн інтернет-магазину має насамперед бути зручним для користувача та інтуїтивно простим. Не один магазин втратив покупця просто тому, що той не зміг знайти кнопку для замовлення чи номер телефону.
Щоб змінити дизайн, вам потрібно буде змінити шаблон на сайті. У більшості движках це робиться досить швидко і легко з панелі управління адміністратора.
Ви можете скористатись безкоштовними готовими шаблонами, щоб заощадити на перший час. Однак, будьте обережні та не завантажуйте шаблони з неофіційних сайтів CMS. Безліч сайтів в інтернеті пропонує скачати у них шаблони з гарним дизайном, проте при цьому код цих файлів практично завжди має масу помилок, а також посилань на сторонні ресурси. Якщо ви не маєте технічних знань, ви просто не зможете все це виправити самостійно.
На сайті обов’язково має бути сторінка з інформацією про магазин: повне фірмове найменування продавця, адресу (місце знаходження), умови придбання товару та його доставки, а також порядок оплати.
Номер телефону для замовлення товару слід також вказати у верхній частині сайту у помітному місці на всіх сторінках. Багато людей вважають за краще робити замовлення телефоном, а не користуватися кошиком. Крім того, телефон може знадобитися, щоб уточнити у вас наявність товару або умови доставки.
Завдання вітрини магазину полягає в тому, щоб дати уявлення про його асортимент і розповісти про характеристики товару. Картки товару повинні бути максимально заповнені та докладно описувати споживчі якості продукту.
Намагайтеся, щоб описи на вашому сайті були унікальними. Це дасть можливість виділитися з багатьох інших магазинів і також допоможе в просуванні сайту.
Фотографії мають бути високої якості та бажано з різних ракурсів. Чим краще ви зможете представити ваш товар, тим вірогідніше, що його покупець купить.
Також дайте можливість користувачам залишати коментарі про товар. Багато людей шукають в інтернеті відгуки про товар, щоб визначитися з вибором.
Безкоштовні конструктори для створення інтернет-магазинів
Також хотілося б згадати можливість створити свій сайт за допомогою різноманітних конструкторів:
- Wix.com,
- A5.ru,
- Webnode,
- Squarespace.com,
- UPD: Umi.ru.
Всі ці сервіси надають можливість будь-якій людині без будь-яких спеціальних знань та навичок швидко запустити свій сайт. Ви можете вибрати один із безлічі запропонованих шаблонів, відредагувати його, внести потрібну інформацію та почати працювати.
Однак, незважаючи на всю очевидну привабливість цього варіанту, краще не робити сайт за допомогою таких конструкторів.
Головними недоліками цих сервісів є:
- дуже обмежений функціонал,
- адреса сайту буде прив’язана до домену такого конструктора (наприклад, user.wix.com/sitename),
- повна залежність від умов роботи сервісу
- немає можливості зміни хостингу,
- наявність реклами на панелі керування,
- погані можливості для оптимізації.
Як організувати роботу?
Коли вибір товару завершено, а постачальники знайдені, потрібно переходити безпосередньо до організації роботи вашого магазину.
Реєстрація фірми
Щоб торгувати через інтернет-магазин потрібно або зареєструватися як приватний підприємець, або оформити юридичну особу. Кожна з цих організаційно-правових форм має свої плюси та мінуси.
Зареєструвати ІП простіше, не потрібно вносити статутний капітал та піклуватися про установчі документи, можна вести спрощений бухгалтерський облік, але індивідуальний підприємець відповідає всім своїм майном. Засновники ТОВ відповідають лише за зобов’язаннями у рамках статутного капіталу. Вибір між ІП та ТОВ залишається за вами.
Оподаткування
Вибір системи оподаткування — один із найважливіших аспектів під час створення будь-якого бізнесу. Планування майбутніх доходів і витрат допоможе визначитися з відповідним та найвигіднішим варіантом.
Як правило, підприємці, які відкривають інтернет-магазини, використовують спрощену схему оподаткування (УСН). Вона вимагає значно менше звітності та загалом простіше за інших. УСН передбачає на вибір дві ставки: 6%, якщо об’єктом оподаткування є доходи та 15%, якщо об’єктом оподаткування є доходи, зменшені на величину витрат. Також лише для індивідуальних підприємців (ІП) передбачається можливість сплати податку за спрощеною системою оподаткування шляхом викупу патенту.
Штат
Штат магазину залежатиме від його розміру та обігу. Маленький інтернет-магазин можна організувати і поодинці, віддавши питання доставки кур’єрській службі. Якщо ж ви хочете стати видним гравцем у своїй ніші, то вам не обійтися без персоналу. Як правило інтернет-магазину необхідні: адміністратор, бухгалтер, служба прийому замовлень, служба обробки замовлень та служба доставки.
Оплата товару
Досі найпопулярнішим способом оплати є оплата готівкою кур’єру при доставці або післяплатою при пересиланні через пошту. Однак чим більше способів оплати ви надасте покупцям, тим краще. Зазвичай магазини надають можливість оплатити замовлення за безготівковим розрахунком, електронними картками visa та mastercard, за допомогою webmoney, а також через термінали миттєвої оплати.
Доставка товару
Доставка замовлених товарів для багатьох інтернет-магазинів є «ахіллесовою п’ятою». Затримки у доставці, плинність кадрів та крадіжка — ось основні проблеми. До питання доставки замовлень потрібно підійти з усією серйозністю.
Насамперед потрібно вирішити, чи буде у вас власний штат кур’єрів, чи ви користуватиметеся послугами кур’єрської служби. У багатьох великих містах вже є фірми, які надають інтернет-магазинам такі послуги. Віддавати доставку на аутотренінг зручно, але має низку недоліків: ви не зможете безпосередньо контролювати кур’єрів і те, як вони спілкуються з клієнтами, терміново доставити замовлення не завжди буде можливим.