Організувати турфірму нескладно, але щоб бізнес заробив і приносив стабільний дохід, потрібно докласти багато зусиль і витратити достатню кількість часу. Розглянемо типові помилки підприємців під час відкриття турагентства.
- Відсутність бізнес-плану та неувага до організаційної роботи. У когось є гроші, а туризм здається лише «торговельною точкою» з продажу турів — і не більше. Несерйозне ставлення до турбізнесу в перші ж місяці роботи призводить до штрафів туроператорів, претензій туристів і повісток до суду. в тягар, і інтерес до бізнесу зникає. Справа, кинута напризволяще своїм засновником, — часта картина в турбізнесі.
Треті розробили унікальну концепцію, яка, на їхню думку, буде затребувана ринком і вже завтра вишикується черга з клієнтів. Але, як з’ясовується на практиці, ця пропозиція нецікава туристам. Безперечно, зустрічаються цікаві ідеї, але вони, на жаль, приносять мінімальний дохід і одночасно забезпечують максимальний обсяг роботи, що для ефективного бізнесу є неприйнятним.
Чи можна поєднувати основне місце роботи в іншій компанії з посадою директора (господаря) турфірми? Так, якщо ваші функції забирати гроші з каси. Неможливо займатися становленням бізнесу на відстані. Усі мріють мати працюючий бізнес без особливого клопоту і отримувати дивіденди — але в туризмі так не виходить. Кожне замовлення має свої проблеми, з кожним туроператором доводиться домовлятися, бухгалтерія вимагає уваги, співробітники без контролю почнуть працювати на себе… У туристичній агенції без директора, який вміє приймати рішення, не можна обійтися.
- Конфлікти із партнерами. Випадків коли бізнес ще не запрацював, а його вже ділять, на жаль, дуже багато. Дружба дружбою, а гроші нарізно. Те, що прощається за дружбою, бізнес не терпить, звідси конфлікти та взаємні претензії. Типовий приклад: один партнер має гроші, а другий має зв’язки. Зв’язки бізнесу не допомогли, а гроші мають вкладатися регулярно — прибутку довгий час немає, і фінансування припиняється. В результаті виникає конфлікт інтересів — партнер зі зв’язками продовжує працювати, а інвестор чекає на повернення вкладених грошей і вважає, що фірма перед ним у боргу. Замість вкладати кошти у розвиток, їх використовують на погашення боргу перед засновником, а компанія все глибше занурюється у борги перед постачальниками, тому що у неї не вистачає оборотних коштів.
Безперечно, більшість проблем виникає через розподіл прибутку. Коли один партнер дає гроші, а інший працює і прибуток ділять навпіл, через якийсь час того, хто працює за двох, такий стан речей не влаштовує і виникає нерозв’язний конфлікт.
- Недостатність початкових капіталовкладень. Відкриття турбізнесу на останні гроші може погано закінчитися. Нове турагентство може працювати три, чотири місяці на «мінус». А якщо така ситуація триватиме до півроку — високий сезон скінчився, а доходів як не було, так і немає, попереду міжсезоння? У цьому зберігаються постійні витрати — оренда, зв’язок, зарплата, податки, реклама. Тому запас коштів має покривати щонайменше півроку роботи компанії.
- Чекання значних результатів у перший рік діяльності. Повернення вкладених коштів у перший рік роботи, звичайно, не утопія, але й не завжди досяжна задача. Вважайте, що ви успішно провели перший рік, якщо вийшли «в нуль», тобто доходи офісу виправдовують усі витрати і вам не потрібно додаткових вкладень. Якщо ж ви вклали значні кошти в придбання та обладнання офісу, то не чекайте повернення грошей у Перший рік роботи.
Оформлення двох-трьох турів на день — гарний результат для компанії, яка працює на ринку до року і не має спочатку стійкого клієнта у вигляді якоїсь нафтової корпорації чи банку.
- Помилки у веденні бухгалтерського обліку. Недостатня увага до ведення бухгалтерського обліку, оформлення первинних документів та документообігу компанії нерідко призводить до високих податків або штрафів. Трапляється, що за результатами першого року діяльності простіше закрити компанію, ніж відновлювати облік.