У сучасному суспільстві вважається престижним, навіть, мабуть, респектабельним, користуватися послугами дизайнера при будівництві чи облаштуванні житла. Для підприємливої людини така мода на дизайн створює реальні можливості створити успішний бізнес.
У цій статті ми поговоримо про кілька бізнес-моделей власної справи у сфері дизайну: з чого почати, які особливості, на що звернути увагу і таке інше. Але спочатку я хочу коротко описати особливості різних видів дизайнерської діяльності.
У чому полягає робота дизайнера?
Звичайно, багато потенційних замовників вважають, що нічого складного в роботі дизайнера немає, і вони можуть справитися з цим завданням самостійно. Комусь це навіть вдається, але, як правило, зіткнувшись із підводним камінням та зі специфікою ремонту, такі «любителі» благополучно сідають на мілину і, зрештою, звертаються до професіоналів. Адже хорошого смаку, бажання та ентузіазму у цій непростій справі зовсім мало.
У США, наприклад, налічується понад 60 тисяч дизайнерів інтер’єру, приблизно третина з них займаються індивідуальною трудовою діяльністю. І в більшості штатів для того, щоб заявити про себе як про дизайнера, потрібно пройти суворий сертифікаційний іспит і отримати ліцензію. У нас ситуація простіша – цей вид діяльності не ліцензується, хоча наявність професійного диплому, безумовно, допоможе вам швидше завоювати довіру потенційних клієнтів та отримати бажане замовлення.
Якщо у вас хороше просторове мислення, ви вміло маніпулюєте простором, кольором, меблями та аксесуарами, то дизайн інтер’єру – це ваше поле діяльності. Для початку визначтеся, чим саме ви хотіли б займатися. Дизайном? Це зрозуміло. Але, практика показує, що що вже спеціалізація, то більшої досконалості у ній досягає фахівець. Тому багато хто вважає за краще спеціалізуватися на чомусь одному, наприклад, на дизайні кухні або освітлення, на створенні авторських інтер’єрних речей та/або меблів. І крім гарного смаку, багатої фантазії та знань про різні стилі, вам знадобиться ще й уміння креслити плани та малювати перспективу (на комп’ютері або за допомогою олівця), щоб візуалізувати для клієнта його майбутній інтер’єр.
Редизайн інтер’єру
Редизайн – напрямок, який з’явився у світі приблизно 20-25 років тому, а в Україні зовсім нещодавно. Якщо двома словами визначити його суть, то редизайнер, не вдаючись до перебудови чи капітального ремонту приміщення, повністю змінює його зовнішній вигляд, його візуальне сприйняття. Фактично є два шляхи просування своєї кар’єри на терені редизайну: комерційний (оновлення житлових приміщень) та ріелторський (підготовка вторинної нерухомості до продажу). Думаю, що особливих пояснень тут не потрібно, згадаю лише кілька прийомів редизайну, за допомогою яких можна змінити вигляд приміщення – це декорування та розпис стін, перестановка меблів, зміна колірної гами, оптимізація освітлення, новий декор текстилю та вікон тощо. /p>
Реставрація та відновлення
Фахівці з реставрації використовують свої знання та вміння для того, щоб врятувати від руйнування часом меблі, аксесуари та інші вінтажні об’єкти, такі як фрески, вітражі, цегляну кладку, декоративну штукатурку та багато іншого. А оскільки мода на антикваріат та вінтажні предмети інтер’єру – це явище неминуще, робота для реставратора знайдеться завжди і не тільки в музеї. Якщо ви зарекомендуєте себе професіоналом у цій галузі, то зароблятимете дуже хороші гроші.
Інтер’єрний живопис
Це чисто декоративний вид мистецтва, яким, як правило, займаються справжні художники, хоча певного рівня компетентності можна досягти завзятістю та практикою. Художники, які займаються інтер’єрним живописом, створюють декоративні покриття для стін, стелі, підлоги, а також для меблів та аксесуарів.
Найчастіше – це панно, малюнки або певна фактура поверхні, що імітує мармур, дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння, патину і так далі. Джерело, що заслуговує на довіру, стверджує, що у зв’язку зі специфікою характеру робіт, можна заробити від 400 до 1000 $ за один день, правда оплата безпосередньо залежить від обсягу проекту, а також, від того, хто платить за рахунком.
Власний бізнес в галузі дизайну інтер’єру – це чудова можливість досягти успіху з мінімальними стартовими фінансовими вкладеннями, оскільки офіс можна влаштувати у себе вдома і майже ніякого спеціального обладнання не потрібно.
У принципі, все, що вам знадобиться для початку – це телефон, комп’ютер, бажано автомобіль, і обов’язково – гарна фантазія, розвинена уява, професійні знання та художній талант. Але не думайте, що якщо у вас є здібності, то все просто, адже дизайнер – це універсал, який повинен бути не тільки художником, а й «трошки» інженером і технічним консультантом, архітектором і будівельником, виконробом і економістом, психологом і менеджером з персоналу.
Такий «суповий набір» з професійних знань потрібен для того, щоб придуманий вами інтер’єр точно втілився в реальність, відповідно до затвердженого графіка та в рамках бюджету конкретного замовлення.
Крім вище згаданого, щоб ваш бізнес працював ефективно, ви повинні бути ще й тямущим підприємцем, який може жонглювати безліччю завдань, пов’язаних із веденням малого бізнесу.
Які є варіанти для початку власної справи?
У класичному розумінні цієї професії передбачається, що дизайнер створює інтер’єри з нуля та «під ключ». Він вигадує та візуалізує різні варіанти інтер’єру, стверджує у замовника остаточний варіант проекту, присутній при купівлі матеріалів, контролює виконання будівельних робіт, бере участь у підборі меблів, текстилю, аксесуарів, і, нарешті, «збирає докупи» всі окремі компоненти інтер’єру. Тобто процес це тривалий, відповідальний і трудомісткий. Весь цикл робіт над одним таким замовленням може тривати від двох-трьох місяців до півроку, а іноді й більше.
Більшість дизайнерів, які займаються індивідуальним підприємництвом, віддають перевагу «полегшеним» бізнес-моделям, які правильніше було б назвати роботою декоратора.
Деякі спеціалізуються на наданні інтер’єрам та екстер’єрам будівель «свіжості», більш стильного вигляду. Інші працюють з клієнтами та/або будівельниками, допомагаючи правильно підібрати колір та фактуру матеріалів. Треті – просто пропонують рекомендації з дизайну, надають консультаційні послуги, не роблячи ніяких практичних робіт. Але, якщо ви дизайнер-початківець, то навряд чи зможете знайти достатню кількість клієнтів для такої консультаційної практики: як правило, консалтингом з дизайну займаються профі, люди з великим досвідом і заслуженою репутацією.
Якщо ж ви, як дизайнер, тільки починаєте свою діяльність, то, безперечно, вам краще починати як декоратору, поступово напрацьовуючи досвід та впевненість у своїх силах, щоб згодом взятися за серйозні проекти. Тим більше, що середньостатистичний клієнт зовсім не має поняття, що взагалі є якась різниця між дизайнером та декоратором.
Які потрібні початкові витрати?
Як уже говорилося вище, з обладнання вам знадобляться телефон, комп’ютер, автомобіль (ваш пересувний портативний офіс). Окрім цього у ваші витрати увійдуть спеціалізовані книги та довідники, розміщення реклами у місцевих ЗМІ, виготовлення візиток та буклетів, створення якісного портфоліо з прикладами та фотографіями ваших робіт. І, нарешті, ви повинні мати кошти на покриття особистих і ділових витрат на строк від трьох до шести місяців.
Як організувати робочий день?
Звичайний день звичайного дизайнера при отриманні нового замовлення складається з приблизно наступних дій:
- Прийом дзвінків від потенційних клієнтів.
- Планування графіка зустрічей.
- Зустріч з клієнтом та огляд об’єкта для отримання детальної інформації.
- Попередня оцінка вартості та тривалості робіт.
- Складання пропозиції (приблизний графік виконання та попередній кошторис).
- Уточнення деталей на замовлення (колір та фактура матеріалів, меблі, аксесуари тощо).
- Зустріч з постачальниками або похід по магазинах (виставках) – вибір зразків.
- Узгодження з клієнтом та затвердження проекту.
- Заповнення балансових книг або комп’ютерної звітності.
- Планування графіка наступного дня.
Як правильно розрахувати розмір свого гонорару?
Не забувайте, що навіть якщо ви провели вже кілька зустрічей з потенційним замовником, уточнили багато деталей по об’єкту і взагалі витратили на нього свій час, але поки що проект не затверджений клієнтом – роботу ви ще не отримали. А при ухваленні остаточного рішення, людина не в останню чергу керуватиметься розміром вашого гонорару. Якщо ви оціните свої послуги надто високо, то, швидше за все, не отримаєте це замовлення.
Якщо надто низько, то, як би знизите власну значущість і клієнт може засумніватися у вашому професіоналізмі, не кажучи вже про те, що демпінгуючи, неймовірно складно створити прибутковий бізнес. Звичайна, середня ставка дизайнера складає приблизно 15-20% від кошторису, залежно від того, де ви живете, ця цифра може коливатися від 25 до 125 $ на годину. Дізнайтеся заздалегідь, скільки коштують послуги дизайнерів у вашому місті та «танцюйте» від середньої суми.
Загалом складання кошторисів та розрахунок вартості послуг – це ціла наука, і, на жаль, навіть невеликий приклад із коментарями та поясненнями не поміститься у формат цієї статті. Можу лише підказати, що при складанні попередньої пропозиції ви повинні врахувати:
- сумарний обсяг робіт та площа приміщення;
- загальна кількість ваших робочих годин, яка буде потрібна для завершення проекту;
- вартість вашого робочого часу;
- оплата залучених помічників (будівельників, меблярів тощо);
- точні терміни завершення об’єкта (якщо клієнт захоче закінчити ремонт швидше, то йому доведеться сплачувати все більш високий тариф за «аврал»).
Погодинна оплата праці – один із найпоширеніших способів, але ви також можете встановити деяку фіксовану суму за виконання конкретного замовлення. Можливо, вам доведеться комбінувати декілька форм розрахунку із клієнтами.
А непоганим додатковим заробітком може стати встановлення контактів з оптовими постачальниками будматеріалів, меблів, текстилю та з будівельними фірмами – для постійних клієнтів вони зазвичай роблять гарні знижки.