Розведення риби як бізнес

Багато чоловіків-підприємців зацікавить ідея бізнесу з розведення риби у штучних водоймах. Його реалізація вимагатиме чимало унікальних знань, економічно вірних розрахунків, витрат, але в результаті задоволення від самого процесу та прибутку окупить все сторицею. Який відсоток прибутковості рибне господарство може дати в Україні? Скільки грошей доведеться вкласти? З вирощування якого виду краще починати?

Розведення риби як бізнес

Рентабельність промислу

Незважаючи на те, що у 2014 році оптові ціни на живу рибу знизилися на 8-12%, продукт залишається затребуваним. Незважаючи на тимчасове зниження роздрібних цін на рибу, у довгостроковій перспективі зберігається тренд на подорожчання вартості.

Розведення риби як бізнес має гарну рентабельність. У великих господарств вона становить 8-9%, середніх та дрібних господарств – 9-10%.

Дохідності сприяє можливість виплачувати єдиний сільськогосподарський податок, замість цілого ряду державних оподаткування.

Розведення риби як бізнес

Яку рибу вигідно розводити?

Серед існуючих видів, краще вибрати той, що швидко набирає масу, стійкий до поширених хвороб, затребуваний споживачами. Як правило, це короп чи форель. Технологія їх вирощування відрізняється, різними будуть витрати на корм.

Розведення риби як бізнес

  1. Карп витривалий, невимогливий до якості корму, нормально ставиться до показників багатьох водойм. Для нього підійде дрібна водойма, глибиною до двох метрів, щоб вода в ній встигала прогріватися до 250С. Вона має бути чистою без органічних і нафтових домішок. Чим менше площа ставка, тим складніше створити хороші умови проживання. Вода в ньому остигає і нагрівається швидше, і втримати температуру на потрібному рівні досить важко. У великій водоймищі температурні та гідрохімічні дані більш стабільні, що позитивно позначається на здоров’ї риб. Щоб отримати до 10 т дорослого коропа, достатньо ставки близько 5 га площею. Його завбачливо потрібно обладнати системою спуску води, щоб полегшити вилов риби в кінці сезону.

    Щоб закуплені мальки швидко розвивалися та набирали належну вагу, їх необхідно регулярно підгодовувати. Якщо їх запустити і чекати, доки вони виростуть природним шляхом, можна втратити час та масу живої ваги. При використанні високобілкових кормів із протеїном до 25% та жиром до 5%, можна з 1 га виловити до 2200 кг продукту, а при природному вирощуванні лише до 120 кг.

    Різниця відчутна, тому витрати на корм цілком виправдані. 1 кг коштуватиме приблизно 8 – 10 р. Кількість комбікорму має становити 2-3% від маси всієї риби у ставці, з похолоданням його скорочують до 1-1,5-2%. Перегодовувати коропа не потрібно, адже залишки їжі розкладатимуться і погіршуватимуть склад води, сприяючи поганому самопочуттю всього поголів’я.

  2. Форель вимагає наявності спеціальних знань заводчика, якісних кормів та умов утримання. Для неї потрібно підшукати глибоку водойму, наприклад, колишня кар’єр глибиною в 15 м, в якій навіть влітку температура в нижніх шарах високо не піднімається. Ця умова пов’язана з тим, що форель – це холоднокровна і віддає перевагу 15-190С. Якщо вся товща прогріється до 240С, вона загине. Часто форелеві ферми оснащують на базі річки або з можливістю забору води з артезіанської свердловини. Містять її в спеціальних садках 3х3 м, глибиною 5 м. Їх конструкція складається з металевих профілів та капронових стінок. Вартість лінії садків на 1 км. складає близько 3,5 млн. гривень. За певних навичок зробити їх можна самостійно.

    Для вирощування форелі не можна використовувати звичайний комбікорм. Необхідний спеціалізований зі специфічними складовими як картиноїдів (речовина, одержуване з криля). Ця добавка надає м’ясу характерного червоного кольору. Високоякісний німецький корм коштуватиме приблизно 40 – 55 р./кг.

Коли можна відловлювати та реалізовувати продукцію?

Розведення риби як бізнес

Проміжок з моменту запуску мальків у ставок до вилову називається циклом. У коропів він становить 3 роки, у форелі 2,5. При цьому максимальна вага коропа становитиме від 1 кг до 2,7 кг, а форелі до 1 кг. Чим більше особини, тим більше попит на неї буде на ринку, хоча у випадку з фореллю можливі винятки. У ресторанах її подають невелику, вагою всього 300 г. Маючи довжину 20-30 см, вона добре поміщається на тарілці.

Восени рибні господарства починають відловлювати коропа, саме в цей час закінчується трирічний цикл вирощування. Саме тоді риби над ринком удосталь, ціна собівартість значно падає. Прибутковість може опинитися під загрозою. Краще перетримати рибу до кінця грудня і продавати партіями в міру нормалізації попиту та ціни. Але в цьому випадку вона трохи втратить у вазі та до 10% скоротиться у чисельності.

Фінансові розрахунки

Закупівельна вартість мальків коропа – 70-120 р./кг, при масі кожної рибки до 40 г. Таким чином, у водойму в 5 га потрібно запустити 37-45 кг посадкового матеріалу. Через три роки з них вийде близько 4,7-5,5 тисячі дорослих особин вагою до 2 кг. За умови їх реалізації за оптовою ціною 53 р./кг вийде від 500 до 580 тис. гривень.

Мальки форелі коштують дорожче, приблизно 300-410 р./кг, при масі від 10 до 50 г. Великий матеріал дешевше, адже з нього зрештою вийде менше дорослих особин, ніж з 1 кг дрібніших мальків. За цикл до 10% риби загине, цей фактор слід враховувати. Інші 90% перетворяться на кілограмову рибу по 140-150 р./кг.

Скільки можна заробити на вирощуванні коропа за 1 цикл?
Стаття Вартість $ за 1 цикл за середнім показником
Загальний дохід 100 000
Витрати всього 67 100
у тому числі:
придбання малька 10 400
закупівля кормів 6700
заробітна плата співробітників 30 300
інші витрати 19700
Прибуток (без сплати податків) 32900

Розрахунки правильні для коропової ферми, яка здатна за три роки виростити до 50 тонн товару, продавши всю партію по 60 р./кг.

Розведення риби як бізнес

Сума стартового вкладення становить від 250 до 400 тис. гривень. При цьому отримати прибуток вдасться не раніше ніж через 2,5 – 3 роки. У цьому полягає недолік бізнесу з розведення риби. Але існує багато способів більш раннього отримання доходу.

Спосіб отримання додаткової виручки

Розведення риби в штучних водоймах може бути більш вигідним, якщо вдатися до таких методів:

  1. Закупивши дворічного коропа вагою 150-200 г, можна скоротити термін вирощування до 1 року. Вартість матеріалу буде дорожчою, проте цикл скоротиться втричі.
  2. Якщо є можливість, то форель можна вирощувати в зимовий період у охолоджувальних водоймах ГРЕС, де дотримується сприятливий температурний режим. Якщо з вересня до березня рибу протримати у такій воді, то маса кожної збільшиться до трьох разів.
  3. Надприбуток здатна принести також бур’яну рибу, яка у величезній кількості виловлюється при спусканні води. Той самий карась може розплодитися і скласти при вилові від 10 до 50 тонн. Його можна успішно продати по 10-20 гривень за 1 кг. Всю партію можна продати в’єтнамцям, які роблять із неї соус та інші національні страви. Вирощувати спеціально лише цей вид не має сенсу, тому що період її зростання досить довгий.
  4. Ще один вдалий метод реалізації риби цілий рік – організація платної риболовлі. Причому в ставках може бути і виловлений карась, і короп, що підростає, і спеціально придбаний для вимогливих рибалок товстолобик або осетр. Таким чином, можна отримати близько 5-7% обороту.
  5. Варто передбачити можливість переробки нереалізованої продукції. Наприклад, копчення, соління чи консервування. Але цей варіант більше підходить досвідченим рибникам.

Питання збуту

Щоб реалізувати свій товар, заводчикам необхідно мати власний автопарк із спеціальним обладнанням. Адже доставити живу рибу потрібно до супермаркетів та ресторанів у відмінному вигляді. Для цього потрібно забезпечити в цистерні постійну температуру та гарну аерацію повітря. Якщо привезти зіпсований продукт, його можуть повернути.

Збути близько 200-300 кг товару можна у торгових центрах з обладнаними акваріумами. Але можуть виникнути деякі труднощі з налагодження каналів збуту. Справа в тому, що відповідальність за утримання, очищення води та самого акваріума лягає на плечі персоналу торгової точки, тому не всі наважуються мати справу з живою рибою.

Ще одне проблемне питання – затримка отримання виручки. Мережі магазинів найчастіше розраховуються лише після продажу партії. Така затримка може тривати до 30 днів, тому рибгосп матиме кредиторську заборгованість.

Таким чином, розведення риби як бізнес має безліч нюансів та підводних каменів. Успіх підприємства можливий за повної відповідальності підприємця, наявності грамотного бізнес-плану та стартового капіталу. Важливо весь час проводити діагностику якостей води, здоров’я та рівня розвитку риби та залучати додаткові способи отримання доходу.

Залишити відповідь