Ресторан самообслуговування – інноваційна бізнес-ідея в сфері громадського харчування. Ресторан самообслуговування – оригінальна бізнес-ідея, що дозволяє втілити в реальність абсолютно новий підхід до надання послуг у сфері громадського харчування, на якому можна добре заробити. Але від ідеї до прибутку не завжди близько. Які підводні камені чекають при реалізації бізнес-проекту? У чому його переваги і недоліки?
Які форми втілення можуть бути? Про це, а також зразкові терміни окупності читайте в підготовленому матеріалі нижче. переваги ідеї Головна перевага – це скорочення витрат на персонал. За рівнем самообслуговування і за кількістю необхідних працівників, подібні проекти можна розділити на три основні напрямки: самостійне отримання замовлення; самостійна видача з подальшим отриманням їжі і напоїв; повністю самостійне обслуговування.
Кожен із способів вимагає певного числа працівників, тому рівень генерується економії / прибутку в кожному окремому випадку свій. Розглянемо більш детально реалізацію ідей по кожному методу. Різні варіанти реалізації Представлені три форми втілення бізнес-ідеї різняться не тільки кількістю персоналу. Важливим є і обладнання, яке буде потрібно для кожного випадку. Потрібно не забувати про витрати загального характеру. До них можна віднести витрати на закупівлю столів і стільців, посуду, кухонного обладнання, вентиляційної системи тощо Але, розглядаючи різні способи реалізації, зробимо акцент на ключових особливостях.
Самостійне отримання замовлення При цій формі виконання бізнес-ідеї клієнту пропонується підійти до роздаточного столу, отримати від співробітника ресторану необхідні страви і напої, а далі вирушити до столика, щоб насолоджуватися замовленням. Якщо розглядати узагальнено, такий варіант віддалено нагадує інститутські їдальні. Але головна відмінність полягає в тому, що в схожому на студентський общепит ресторані самообслуговування набагато затишніше, чистіше і смачніше. В даному випадку вийде заощадити на офіціантів, так як клієнт фактично бере на себе їх роботу. Але кухарів, працівників роздачі, касирів та інший персонал містити необхідно і від їхніх послуг не вдасться відмовитися. Одночасно відсутня необхідність будь-якого додаткового обладнання, а значить і витрат.
Самостійна видача і отримання замовлення Ресторан самообслуговування даного типу – це розвиток попередньої ідеї. У цьому випадку усувається процес видачі, вірніше замінюється на знайомий багатьом «шведський стіл». Клієнт підходить до готових страв і напоїв, вибирає вподобаний і відправляється до столика. Складність методу в реалізації обліку продуктів і напоїв. Найпростішим по втіленню, але мінімальним за прибутковістю, є спосіб «все включено», тобто клієнт на вході оплачує певну суму, а далі є і п’є що завгодно і скільки завгодно. Максимально вигідним, але витратним є впровадження систем автоматизації процесів видачі їжі та напоїв – спеціального обладнання та програмного продукту, що видає, що враховує продукти і пропонує рахунок до оплати. Впровадження такої системи має і маркетинговий хід – новаторські ідеї залучають молодь, тому збільшують потенційну клієнтську базу.
Але є істотний недолік – коштує обладнання близько $ 100 000 (ціна може коливатися як в меншу, так і більшу сторону). Такий метод реалізації дозволяє економити не тільки на офіціантів, а й на співробітниках видачі, а в деяких випадках і на касирів. Повністю самостійне обслуговування Даний спосіб для вітчизняного ринку можна назвати екзотикою. Прийшла ідея з Нідерландів, де кафе подібного типу стали з’являтися в 2010-х роках. Суть проста – клієнту видається не готове замовлення, а холодильник з продуктами і плита для приготування їжі. Все інше вона робить сама, включаючи миття посуду. Максимальна економія на персоналі, мінімальні витрати на реалізацію, але величезні труднощі з санітарними нормами.
Погодьтеся, не так просто змусити клієнтів приходити з медичними книжками, дотримуватися елементарної гігієни, охорону праці тощо. СЕС обов’язково зацікавиться подібним закладом. Але поспішати відмовлятися від подібної бізнес-ідеї в сфері громадського харчування не варто. Втілити її можна шляхом організації окремих столиків-кабінок (кімнаток), а сам бізнес оформити не як «громадське харчування», а як надання послуг. Може у клієнтів немає вдома плити!
Існують же пральні-самообслуговування, чому не бути аналогічним кухням? Головні труднощі втілення: необхідна потужна бригада прибиральників, яка оперативно і ретельно буде приводити в порядок «кабінки» після «творчого процесу» клієнтів; система обліку продуктів; додаткове санітарний та протипожежне обладнання. Який прибуток можна очікувати? Щоб визначити розмір стартового капіталу, необхідного для реалізації ідеї, потрібно підсумувати обов’язкові витрати: оформлення ТОВ – 15 000 грн.; придбання посуду та інших предметів першої необхідності – 50 000 грн.; послуги санепідемстанції – 3500 грн.; оренда приміщення – 300 000 грн. щомісяця. З урахуванням цих даних розмір інвестицій складе близько 400 000 грн. Очікувана прибуток буде залежати не тільки від обраного типу самообслуговування, але і від місця розташування ресторану, запропонованого асортименту і багатьох інших факторів.
Але для отримання зразкових термінів окупності можна скористатися існуючими статистичними даними по ресторанному бізнесу. Прибуток по галузі – близько 25%, а термін окупності проектів – 2-3 роки. Наскільки це актуально для даної бізнес-ідеї? Самообслуговування передбачає економію на персоналі, що дозволяє розраховувати на підвищення рівня прибутку. Разом з тим можуть знадобитися додаткові витрати на обладнання, тобто теоретичний термін окупності може підрости.
Але слід розуміти, що ці дані знаходяться в прямій залежності, тому підсумок залишиться на тому ж рівні: 25% рентабельність і 2-3 роки на окупність. Мінуси бізнес-ідеї Розглянуті пропозиції, у випадках їх правильної реалізації, стануть вигідним і цікавою справою. Але при плануванні бізнесу необхідно розглядати всі нюанси. Можливі труднощі повинні займати одну з головних ролей при плануванні.
Складнощі при реалізації проекту вже розглядалися в тексті, тепер їх можна просто підсумувати. До основних мінусів бізнес-ідеї ставляться: витрати на додаткове обладнання; точне дотримання санітарно-гігієнічних норм; часті перевірки відповідних органів; збільшення розміру втрати продуктів (крадіжка, обман); постійне оновлення різних дозволів, ліцензій. Але, як показує практика, бізнесу без труднощів не буває. Представлені мінуси не повинні відлякати від втілення мрії, а лише підготувати до можливих складнощів. Якщо розуміти, що це всього лише неминуча частина процесу і бути готовим до неї, ідея обов’язково отримає прекрасний розвиток. Ваш ресторан прославиться, завоює аудиторію і принесе багато задоволення і непоганий дохід.