ССО – спрощена система оподаткування або іншими словами «спрощенка» – цей режим оподаткування створений спеціально для малого і середнього бізнесу. Він знижує податкове навантаження на підприємства, робить ведення бухгалтерського обліку простішим. Все, що стосується спрощеної податкової системи (далі ССО), регулює Податковий Кодекс РФ, а саме пункт 26.2 НК РФ. ССО працює по всій Росії без обмежень. Перевага ССО полягає в тому, що деякі податкові виплати замінені на один єдиний податок, більш того, при роботі за цією системою спрощується взаємовідношення з податкової, знижуються витрати на оформлення різних податкових документів. ССО – спрощена система оподаткування або іншими словами «спрощенка» – цей режим оподаткування створений спеціально для малого і середнього бізнесу. Він знижує податкове навантаження на підприємства, робить ведення бухгалтерського обліку простішим. Все, що стосується спрощеної податкової системи (далі ССО), регулює Податковий Кодекс РФ, а саме пункт 26.2 НК РФ. ССО працює по всій Україні без обмежень. Перевага ССО полягає в тому, що деякі податкові виплати замінені на один єдиний податок, більш того, при роботі за цією системою спрощується взаємовідношення з податкової, знижуються витрати на оформлення різних податкових документів.
ССО багато в чому відрізняється від інших податкових систем, таких як ОСН – загальна система оподаткування, ЕНВД – єдиний податок на тимчасовий дохід. Такий податок як ЕСНХ (єдиний сільськогосподарський податок) має подібності з розрахунку і принципам організації з ССО. Наприклад, ССО відрізняється від ЕНВД тим, що підприємець переходить на ССО за власним бажанням. А от користуватися ЕНВД зобов’язані всі підприємці, які здійснюють діяльність, зазначену в переліку статті 346.26 НК РФ Інша відмінність цих податкових режимів полягає в наступному: зазвичай, за ССО ведеться вся підприємницька діяльність, а по ЕНВД тільки певні види. Мінус в тому, що при веденні декількох різних видів діяльності, у тому числі деякі потрапляють під ЕНВД, то доводиться вести дві різні книги обліку. Третє відмінність криється в назві ЕНВД – поставлений, різниця полягає в розрахунку податкової бази: по ЕНВД при розрахунку грунтуються на планованому доході або базової прибутковості, а не те що реально отримано. За ССО розрахунок ґрунтується на фактичних доходах і витратах. При переході на ССО підприємець отримує можливість податкового планування: у підприємця з’являється право вибирати або 6-ти відсотковий податок на доходи, або 15-ти відсотковий на прибуток.
І цей вибір не можна мене протягом трьох років. Оподаткуванню при ССО підлягають доходи і доходи мінус витрати. Вибирати не можуть такі платники податків, як тих, хто має договором простого товариства або при довірчому управлінні. Вони платять податок з доходів при зменшенні на величину витрат. При ССО ви маєте можливість вибрати для себе більш вигідний податок, при ЕНВД цей вибір відсутній.
Крім того ці дві системи мають і інші відмінності. При ССО податковий звіт потрібно складати за один рік, при ЕНВД – кожен квартал (3 місяці). В ССО є ще один спосіб сплати податку – це викуп патенту. Такий патент можна придбати на будь-яку економічну діяльність, зі списку в статті 346.25.1 НК РФ. Вартість патенту заснована на потенційному або передбачуваний дохід організації, ціну на нього визначає суб’єкт Російської Федерації, на чиїй території зареєстрована фірма. Але, на приклад, Санкт-Петербург (місто федерального значення), як і деякі інші суб’єкти РФ, закон про патенти не прийняли. Патенти діють 6, 9, 12 місяців.
Розберемо ще один вид податків – ОСН (загальна система оподаткування). При веденні діяльності по ОСН організації, якщо немає ніяких пільг, доводиться платити всі податки, які пов’язані з відомою економічною діяльністю. Велика незручність полягає в безлічі звітної документації. Сюди входять: декларації ПДВ та ПДФО, авансові звіти та інше, у всього цього є свої чіткі терміни подачі, і хтось повинен буде готувати всі ці папери. Для переходу на ССО законодавство визначає ряд умов: частка присутності інших організацій не більше 25% (тут є деякі винятки); дохід за підсумками 9 місяців не більше 45 млн. рублів; кількість працюючих до 100 чоловік; залишкова сума вартості основних засобів не більше 100 млн. рублів. При роботі з патентом обмеження доходу становлять 20 мільйонів рублів. Перехід на ССО цілком можливий, якщо ваше підприємство відповідає всім цим вимогам.
Слід зазначити, що в податковому законодавстві є застереження, коли підприємство почне перевищувати лімітну суму, то воно повернеться на ОСН з того місяця, в якому відбулося перевищення. Пам’ятайте, якщо ви після переходу на ССО, знову вирішите повернутися на ОСН, то зворотний перехід на ССО буде можливий тільки через рік. Користуватися ССО не можуть такі підприємства як ломбарди, банки, інвестиційні фонди, бюджетні організації, підприємства, які займаються видобутком і подальшою реалізацією корисних копалин, недержавні пенсійні фонди, приватні нотаріати. На законодавчому рівні Держава визначила порядок переходу на ССО. Підприємці, які реєструються в перший раз, можуть відразу починати свою діяльність з ССО. Для цього подається заява на перехід, але не пізніше п’яти днів з дати реєстрації (вона вказується в ОГРН). Ті, хто вже ведуть свою діяльність, так само подають заяву для переходу на ССО, але вже в встановлені законом терміни.
Заява потрібно встигнути подати в період з 1-го жовтня по 30-е листопада поточного року. Сам же перехід буде здійснено з 1-го січня наступного року. ССО для малого бізнесу дає можливість заощадити на податках: адже набагато зручніше оплачувати один податок, замість декількох різних. При роботі за ССО ви можете не вести бухгалтерський облік, а це позбавить вас від необхідності приймати співробітника для ведення звітності і заповнення різноманітних декларацій, звільнить масу часу, тому що при ССО потрібно заповнювати декларацію тільки за єдиним податком. Крім того, вам дається можливість зменшувати сплату податку на суму рівну сплату страхових внесків до ПФР. Так само, при роботі в збиток, ви можете зменшити податок на цю суму. Незважаючи на ряд позитивних моментів, ССО має і недоліками.
Хоча щодо малого бізнесу вони особливого впливу не мають або зовсім відсутні. Це стосується питання про податок на додану вартість (ПДВ). При роботі зі звичайним покупцем, для фірми таке питання значення не має, винятком будуть організації, для яких з ПДВ працювати вигідніше. Інші недоліки пов’язані з втратою права на «спрощенку» і переходом на ОСН. Тоді вам необхідно буде відновити бухгалтерський облік за весь час, відпрацьований за «спрощенку» і здати в податковий орган звіти по податках і бухгалтерії. Крім цього, при втраті права на спрощену систему оподаткування, вам доведеться доплатити пені і податок на прибуток.
Якщо ви працювали за таким оподаткуванню, як «доходи мінус витрати», то багато витрат ви не зможете показати, тому що цей перелік закритий. До того ж, вибираючи ССО, ви не зможете відкривати філії, представництва та дочірні підприємства, а так само реалізовувати певні товари і вести деякі види економічної діяльності. При всіх перевагах, ССО має деякі приховані підступи, які найчастіше проявляються через деякий час. Для того, щоб уникнути подібних неприємностей, потрібно знати, в чому ж вони полягають. Перший такий нюанс криється в обчисленні залишкової вартості основних, придбаних на загальному режимі засобів. Другий же, в зворотному переході на ОСН. Це пов’язано з додатковими податковими звітами.
Будь-яке управлінське рішення, в тому числі по оптимізації оподаткування, повинно бути виваженим і обґрунтованим. Ще раз відзначимо, що ССО дозволяє економити на податках тільки підприємствам малого бізнесу. Якщо в майбутньому ви плануєте розширення свого бізнесу, то вибираючи ССО, заздалегідь підготуйте пакет документів і прийміть ряд превентивних заходів. При переході, добре подумайте, чи не втратите ви клієнтів, а значить і прибуток через економію на податках. І не забувайте, будь-яка не врахована дрібниця, може в майбутньому принести серйозні проблеми.