Оцінка джерел та формування бізнес ідей

Сьогодні бізнесом хоче займатися більшість молодих людей. Своя річ, незалежність від «дядька» — це звучить добре, але практика надає складніші ситуації. По-перше, підприємцями всі люди не будуть – ринок не допускає такого стану справ навіть у теоретичних моделях. Завжди будуть споживачі і назвати таку ситуацію неправильною не можна. Однак якщо ви маєте натиск, бажання працювати і самовдосконалюватись – є всі шанси підзаробити та стати по-справжньому фінансово незалежним.

Звичайно, однієї завзятості недостатньо – насіст взяти всі перепони не вийде. Потрібно трохи підучитися, заповнити деякі прогалини у знаннях даної сфери. Не варто думати, що можна виростити підприємця за книжками, проте деяка інформація має завжди бути в голові. Стосується вона бізнес-ідей: правила їх формування, джерела та залучення спонсорських грошей.

Важливо! Пам’ятайте, що пошук спонсорів має подвійну природу. З одного боку, ви знімаєте частину проблем зі «своєю головою». З іншого боку – з’являються двосторонні зобов’язання, які потім можуть стати перепоною. Ставтеся до цього процесу максимально пильно.

Джерела ідей для підприємництва

Джерела ідей для підприємництваВсе починається з ідеї – цікавої думки про корисне рішення для людей, товар або послугу, які будуть потрібні на ринку. Вигадати з повітря такий сьогодні неможливо, необхідно одразу отримати хоч мінімальний прибуток, щоб окупити вкладення, в ідеалі – добре заробити. Багато часу на розкручування сучасний ринок не надає. Щоб продати свої товари чи послуги, вони мають бути максимально затребувані. Чим менше ідентичних позицій, конкурентних вам, тим краще.

Джерелами бізнес-ідей називають центри формування думки певної сукупності людей. Центри розуміються у тих основних чинників на формування інформації, а чи не певне місце у просторі. Найкращими варіантами називають:

  • власне оточення – не перелік усіх друзів та рідних, а певна соціальна група, в якій полягає потенційний підприємець. Наприклад, спортсмен може точно визначити (на основі аналізу останніх років), чого не дістає у конкретній сфері;
  • копіювання – соціум у різних країнах має приблизно однакові процеси формування попиту – різниця лише на рівні розвитку конкретного суспільства. Тому можна скопіювати успішну ідею, яка знайшла себе у приблизно ідентичному соціумі іншої країни;
  • надання наявних товарів та послуг – тут слід обирати нерозвинені сфери. Щоб «вклинитися» в насичену нішу знадобляться чималі вкладення на старті, з великим ризиком «прогоріти». Оцінка джерел бізнес-ідей каже, що краще спробувати придумати щось нове, ніж намагатися конкурувати з досвідченими гравцями на їхній ниві.

Очевидно, недостатньо знайти хорошу, на перший погляд, думку і намагатися її розвивати всіма силами. Необхідно щонайменше кілька десятків ідей – деякі позиції можуть бути ідентичними по суті, але мати дрібні відмінності, що впливають на процес реалізації. Важливо мати кілька планів, щоб не втратити сили та гроші даремно.

Формування плану

Формування бізнес плануОсновними характеристиками бізнес ідеї є її існування у вигляді матеріального носія (на папері, в електронному варіанті) та опрацьованість. Написання проекту – найбільш відповідальна процедура, оскільки припустившись помилки на даному етапі, упустивши важливий момент підготовки, можна разом зруйнувати (сильно нашкодити) весь проект. Тому кожну деталь слід пропустити через кілька фільтрів, щоб зрозуміти, наскільки якісно її виконано.

Розписувати всі розділи вашого плану немає сенсу – вони відрізняються залежно від виду діяльності, тому вивчити конкретне питання доведеться самостійно. Ми розглянемо лише спільні для всіх пункти, а саме – розділ «Основної ідеї», який коротко відображає суть та найзагальніші риси передбачуваних дій.

Обов’язковими підпунктами цього розділу будуть:

  • основна мета проекту (конкретизація підсумку);
  • конкретні покрокові завдання (сформований тезовий перелік дій, що передбачаються до обов’язкового виконання найближчим часом для розвитку підприємства);
  • бар’єри (реально існуючі перепони, що неминуче виникають на старті та етапі розвитку, також найбільші ризики, що загрожують розвитку та прибутковості підприємства);
  • терміни (плановані періоди дій зі старту);
  • аргументи на користь проекту (чому його слід запускати, чим він корисний, яка матеріальна вигода та інше). Тут слід переконати абстрактного читача у своїй правоті у прагненні розпочати свою справу.

Не слід припускати, що письмова форма необхідна лише при роботі кількох людей разом. Записавши свої ідеї на папері, ви запам’ятаєте їх у точних формулюваннях, плюс остаточно усвідомлюєте всі сильні та слабкі місця, зможете їх коригувати.

Залучення партнерів

Залучення інвесторівБудь-які інвестори розглядають бізнес ідею в контексті отримання прибутку, найчастіше – максимально швидкого. Якщо потенційний партнер не відчуває впевненості у цьому питанні, він навряд чи візьметься допомагати вашій діяльності. Тому слід привабливо подати проект – без хорошого першого враження також не буде потрібної реакції. Будьте готові, що інвестор перевірить план з усіх аспектів – нечіткість, непродуманість, відверто «провисаючі» моменти, все може відторгнути його. Тому планом слід займатися серйозно.

Якщо великого досвіду немає, але спонсора залучити можливо, краще вибрати конкретного партнера – розпорошуватися на кілька інвесторів вкрай небезпечно через можливий конфлікт інтересів. На великі проекти можна взяти більше, проте, починати відразу з великих вкладень не слід – краще трохи почекати. Також слід розуміти, які умови співпраці вам цікаві. Нерідко молоді підприємці потрапляють «в кабалу» досвідченіших партнерів, які просто вміють грати на правильних факторах. Вас цікавлять гроші, партнерів теж, проте їхня частка участі в проекті-початківці повинна бути суттєво меншою за вашу.

Не забувайте, наскільки важливо отримати надійного партнера в інформаційному полі, – реклама для стартапів вкрай важлива. Економити не варто, і якщо потрібно, має сенс йти на низку поступок у плані умов взаємодії, щоб максимально поширити інформацію про власну діяльність у потрібній цільовій групі.

Залишити відповідь