Бізнес сьогодні став найбільш привабливою сферою в нашій країні: молоді цілеспрямовані люди, колишні працівники офісів, які втомилися працювати «на дядька» — усі хочуть «урвати» свій шматок, що логічно та раціонально. Звісно, не кожному дано заробляти своїми ідеями, продавати партії товарів та надавати дорогі послуги. Тому починати бізнес від думки: «у когось вийшло просто, тому й мені нема про що переживати» — не зовсім правильний хід. По-перше, велику роль грає схильність до підприємництва, свого роду це талант. По-друге, необхідно об’єктивно оцінювати власні сили і підготуватися морально до важкої праці, що чекає попереду, але при правильно складеному шляху досягнення поставленої мети, він принесе «золоті плоди».
Якщо ви готові наполегливо йти до мети, доведеться скласти план дій на перший час. Більшість стартапів сьогодні починають люди практично без досвіду та спеціальних знань теоретичної бази. Ідея створити свій бізнес з нуля не повинна сприйматися скептично – просто необхідно розуміти, які дії необхідні для досягнення результату. Також усвідомте, що доведеться вкласти чимало зусиль і часу. Іноді проекти закриваються саме через брак сили волі у початківців.
Цікаво! Понад 90% стартапів закриваються у перший рік. Причин безліч, найчастіша – відсутність окупності. Тому починати будь-які дії слід, маючи певний запас міцності, що дозволяє не думати про гроші до певної пори.
Перші кроки в бізнесі з нуля
Отже, найперше, що необхідно підприємцю-початківцю – це ідея, задум на подальші дії. Тут слід скептично ставитися до більшості думок і мати близько 100 варіантів, близьких один до одного, але мають суттєві відмінності, що змінюють можливості попиту, обсяг ресурсів, що використовуються та інше. Важливо розуміти, що одна ідея може не спрацювати, тому можливість швидко перебудуватися врятує ваші старання та ресурси.
Обережно! Вперто розвиватиме безперспективний проект лише нікчемний підприємець. До вкладення капіталу слід зважити всі «ЗА» та «ПРОТИ».
У ідеї створення бізнесу з нуля всі етапи складені за «блоковою» системою. Перший блок – теоретичний, де першим кроком буде розробка ідей, а другим – їхня матеріалізація на носії (папір, електронний документ). Навіть приватній особі така дія обов’язково потрібна, адже переписавши все на папір, а потім, прочитавши, можна побачити дрібні деталі, що підлягають виправленню. Це називається бізнес-план. Насамперед він включає основну ідею, загальні її риси (який товар планується виробляти, яка цільова аудиторія на початкових етапах, передбачувані проблеми у реалізації). Тут для особистого користування краще скласти перелік «переконань» — співвідношення сильних та слабких сторін плану, порядок нівелювання слабкостей. Ця характеристика буде привабливою для потенційних спонсорів.
Наступний етап – підготовка бізнес-проекту (складеного плану) до реалізації. Обов’язково радимо перевірити його на юридичні моменти, це роблять не все, що не так, такий крок попереджає низку несподіваних труднощів. Взагалі, рекомендуємо робити бізнес максимально прозорим – великі і давно існуючі корпорації можуть дозволити собі «приховати» деякі дані завдяки широкій діяльності, але дрібний бізнес перевіряється простіше і постійно. Проблеми з податковою, судові процеси – навіщо вам такі складнощі, що заважають розвитку, негативно позначаються на репутації та «б’ють по кишені».
Обов’язковою є підготовка маркетингової стратегії – без якісного просування у певній цільовій аудиторії навіть наявність попиту не допоможе створити надійну та велику клієнтську базу. Благо, сьогодні це не вимагатиме великих фінансових вкладень, соціальні мережі та інтернет-майданчики дозволяють досить швидко поширити потрібну інформацію.
Також слід підготувати матеріальну базу. Навіть без виробництва певних товарів для роботи з клієнтами знадобиться певний «реквізит»: починаючи з банальних ручки та журналу, ноутбука, закінчуючи приміщенням та предметами інтер’єру.
Грошове питання
Багато молодих людей запитують, як реалізувати бізнес ідею без грошей, оскільки хочуть рано зайнятися підприємництвом, не встигнувши заробити стартовий капітал і не набравшись досвіду. Варто попередити, що природний талант до ведення бізнесу є у 2% людей, іншим доведеться повчитися, попрацювати, попрактикуватися, щоб досягти успіху. Категорично не варто брати кредити в банках, потрібно мати власні ресурси з досвідом та знаннями, щоб не «прогоріти», отримавши величезні проблеми. Однак якщо переконати людину наявністю високого ризику не можна, постараємося навести приклади, як починати свою справу без великих фінансових вливань.
Важливо! Відразу зазначимо, що ми говоримо про умовні параметри. Абсолютно без вкладень починати практично неможливо – тільки генії, на кшталт Цукерберга, можуть розробити щось настільки нове та затребуване, що незабаром отримують мільярди. Проте йому знадобився комп’ютер – без певних вкладень нікуди.
Звичайно, людина може мати деяку стартову базу, наприклад, що дісталася від батьків або інших людей. Яскравий випадок – приєднання до великого проекту для керівництва його «філією», коли вам надають базу, проте надалі доведеться виплачувати франшизу або повернути суму вкладень у разі успіху підприємства. Такі пропозиції одержують спортсмени, масажисти, юристи. Якщо йдеться про матеріальне виробництво, такий варіант вже називається найманою працею, це не власний бізнес.
Якщо проект дійсно перспективний, а ви можете довести свою компетентність у питаннях його розвитку є шанс залучити фінансування ззовні – спонсорські гроші стають справжнім порятунком для багатьох підприємців. Звичайно, тут є два важливі моменти. По-перше, це має на увазі розподіл обов’язків і, відповідно, прав на плоди своєї діяльності між партнерами, тому людина фактично втрачає частину потенційного доходу. По-друге, потрібна чітка юридична регламентація ваших партнерських відносин. Для прикладу почитайте історії великих корпорацій – відсутність чіткого розмежування повноважень та обов’язків кількох людей призводили до того, що найбільш невдале просто відстороняли від проекту.
Важлива порада – шукайте спонсорів не для надання грошової допомоги безпосередньо, якщо ви плануєте малий бізнес. Краще проситиме допомоги у підготовці матеріальної бази. Так ви отримуєте підтримку, необхідну для старту, однак вклад партнера не буде суттєво перевищувати ваші власні зусилля. Якщо згодом виникне суперечка, підприємець опиниться у більш вигідному становищі, оскільки спонсорство мало чітко визначені межі.