Все більше людей зацікавлені у відкритті власного бізнесу. Але відсутність досвіду, освіти, ідеї, багатьох інших чинників є причиною того, що власний бізнес так і залишається мрією. Якщо щось із сказаного про вас, зверніть увагу на франчайзинг (продаж права на ведення бізнесу, використовуючи товарні знаки та бізнес-концепцію автора проекту).
Покупка франшизи — це придбання готового бізнесу «під ключ», який вже перевірено, має свою клієнтську аудиторію, відоме ім’я та популярний товар/послугу.
Цікаво! Вперше франчайзинг почали освоювати нафтопереробні компанії США на тлі економічної кризи у 30-ті роки минулого століття. Так з’явилися перші мережеві бензозаправні станції.
Франшиза має очевидні переваги в порівнянні з відкриттям бізнесу з «нуля»:
- розкручений бренд, продукція якого відома у всій країні (світі);
- продумана та налагоджена система маркетингу, реклами; готові набори торгових знаків, фірмових гасел, стилю;
- мінімальні ризики, тому що не потрібно нічого винаходити. Купуючи франшизу, ви купуєте і клієнтів;
- прибутковість, ризик збитку практично нульовий.
Незважаючи на всі переваги такого бізнесу, варто пам’ятати, що працювати доведеться не менше, ніж, якби ви реалізовували власну ідею. Рівень відповідальності тут високий, як і вартість входу до прибуткової ніші. Крім того, кожна франшиза має низку вимог для франчайзі, починаючи з досвіду роботи в даній сфері, освіти, закінчуючи вартістю оренди приміщення під бізнес, частотою реалізації маркетингових активностей та кваліфікацією персоналу.
Таким чином, перш ніж вибрати ідею для бізнесу на франшизі, слід уважно вивчити ринок франчайзингу, оцінити свої можливості та специфіку регіону.
Як вибрати франшизу?
Щоб справа приносила прибуток, а ризики були мінімальними, слід грамотно підійти до вибору франшизи. Для цього необхідно:
- вивчити попит у своєму регіоні та рівень його задоволення. Чи варто відкривати ще одне знамените мережеве кафе на тлі численних Starbucks та подібних. Можливо, найкращою ідеєю буде пиріжкова або магазин із продажу спортивного харчування;
- оцінити свої фінансові можливості. Купуючи ліцензію на право здійснення бізнесу від імені власника торгових знаків, належить сплачувати не лише вступний внесок, а й щомісячний відсоток за використання бренду;
- дивіться пропозиції в базах франшиз, оцініть, що з доступного вашому «гаманцю» може становити інтерес для споживачів та принести вам стабільний прибуток;
- виберете кілька бізнес-ідей, які відповідають вашим інтересам. Давно у тренді монетизувати хобі, працювати там, де подобається. У бізнесі також важливо займатися тим, що подобається, оскільки це гарантує прогрес, стійкість навіть у найжорсткішій кризі та постійному вдосконаленні своїх послуг;
- оцінити рівень своєї кваліфікації та достатності досвіду для старту. Нерідко забезпечені люди купують франшизу, вважаючи, що всю роботу виконуватиме персонал. Це помилково, оскільки важливо бути компетентним у своїй роботі;
- не піддаватися віянню моди. Як і в будь-якій іншій сфері, у бізнесі також є мода. У свій час трендом були кафе-кондитерські, кав’ярні, в інший – салони тайського масажу і так далі. Зі зміною модних віянь у справі залишилися лише ті, хто дійсно цікавився цією темою і був достатньо компетентним, щоб встояти.
Опираючись на все перераховане, ви безпомилково підберете проект, який зможете реалізувати з максимальною ефективністю.
Топ-10 найкращих франшиз в Україні на 2018-19 рік:
Цей список складено виходячи з вартості, терміну окупності, ніші бізнесу, яку займає франшиза, а також її популярності на російському ринку.
- «Самокат Шерінг». Автоматична станція прокату самокатів. Простий та прибутковий бізнес родом із Фінляндії. Не потребує початкового внеску. Прибуток від 25 тисяч гривень на місяць із однієї станції. Термін окупності – від 5 місяців.
- «Cardzavod». Бізнес із виготовлення пластикових карток для бізнесу. Не потрібно офісу та штатних співробітників. Компанія проводить навчання та забезпечує всім необхідним для роботи. Вартість франшизи – від 25 тисяч гривень, доход – від 100 тисяч гривень на місяць. Термін окупності становить від 1 місяця.
- White&Smile. Студія швидкого косметичного освітлення зубів. Стартовий капітал – від 150 тисяч, прибуток – від 1 200 000 гривень з одного робочого місця (можливо до 3-х місць в одній точці). Термін окупності – від 2 місяців.
- «Чемпіонка». Клуб дитячого футболу Прибуток від 140 000 до 350 000 гривень/місяць, вкладення – від 220 тисяч гривень. Термін окупності – від 1 місяця з моменту старту. Пропозиція є актуальною як для великих міст, так і для невеликих поселень закритого типу з чисельністю населення від 20 тисяч осіб.
- «iSportBar». Автомати з продажу протеїнових коктейлів у спортклубах, танцювальних студіях, салонах краси, СПА тощо. Вартість франшизи від 250 тисяч гривень, прибуток – від 45 тисяч гривень щомісяця. Термін окупності – від півроку.
- Gelateria «Plombir». Продаж італійського морозива в торгових центрах, аеропортах, вокзалах та на вулиці. Вартість франшизи – від 278 тисяч гривень, прибуток – від 250 тисяч гривень щомісяця. Термін окупності – від 3 місяців. Роялті відсутня, передбачено паушальний внесок – 148 тисяч гривень.
- «Полярна станція». Кафе оригінальних холодних десертів (кріо-десертів) за технологією dragon breath, яка у тренді у всій Європі та США. Особливість десертів у подачі та вау-ефекті, який відчувають клієнти в момент вживання десерту. Середня вартість франшизи – 350 тисяч гривень, роялті – від 3%, термін окупності до півроку.
- «ARTEL». Бьюті-коворкінг – майданчик, який поєднує майстрів у сфері краси. Цілком обладнане комфортне робоче місце з усім необхідним інвентарем. Вартість франшизи від 650 тисяч гривень, прибуток – від 350 тисяч гривень щомісяця. Термін окупності від півроку.
- PARLE Cafe. Мережа кав’ярень, що працюють у форматі “кава з собою”. Вартість франшизи від 650 тисяч гривень, прибуток – від 250 тисяч гривень щомісяця. Термін окупності від півроку.
- «Суші Love». Магазин японської кухні, в якому можна придбати суші з собою або скуштувати їх у самому закладі. Вартість франшизи – від мільйона гривень, місячний обіг – від мільйона гривень. Термін окупності – від 3 місяців.
Це лише частина прибуткових франшиз – готових бізнес-проектів із розкрученими брендами. Кожен бізнесмен-початківець обов’язково знайде свою кращу ідею бізнесу як франчайзі.