Чим найвигідніше торгувати. вибираємо прибутковий напрямок торгівлі Перед тим, як вкласти свої гроші, сили і час в справу, будь-який бізнесмен задається цим важливим питанням. Як зайняти саме ту ринкову нішу, де одночасно будуть і хороший попит на його продукцію і достатня кількість платоспроможних споживачів. Про це мріє кожен новоявлений підприємець, але ці мрії виконуються дуже рідко і, найчастіше, так і залишаються мріями. І причина дуже буденна – конкуренти. Перед тим, як вкласти свої гроші, сили і час в справу, будь-який бізнесмен задається цим важливим питанням. Як зайняти саме ту ринкову нішу, де одночасно будуть і хороший попит на його продукцію і достатня кількість платоспроможних споживачів. Про це мріє кожен новоявлений підприємець, але ці мрії виконуються дуже рідко і, найчастіше, так і залишаються мріями.
І причина дуже буденна – конкуренти. Саме про конкуренцію мріялося за часів Радянського союзу, коли існував дефіцит товарів. Сьогодні ж, якщо хтось знайшов дохідну ні ким не зайняту галузь, то про це майже відразу дізнаються. І назавтра в цій галузі будуть вже два-три підприємця, які почнуть множитися зі швидкістю грибів після дощу. І через короткий час ця ніша буде переповнена войовничими конкурентами.
Є, звичайно, ситуація краща за умови, що десь у великій державній організації директором працює ваш дядько, який з родинних почуттів буде передавати замовлення на скоєння послуг і закупівлю товару тільки вам. А оскільки це тільки ваш дядько, то конкурентів не буде. Але це загрожує статтею про монополізм та корупцію на державних підприємствах. Тому краще розглянемо ідеальний варіант конкурентного ринку з тією умовою, що в даній галузі одночасно існують велика кількість приблизно однакових конкуруючих підприємців і підприємств, які застосовують подібні технології або реалізують схожий асортимент товарів. Всі ринкові ніші на сьогоднішній день здаються зайнятими і повністю заповненими.
Але насправді немає через те, що ринок стабільно зростає і розвивається, технології і продукція змінюються, змінюється попит на них. Через це виникають нові товарні галузі, швидко заповнюються найбільш активними і пристосованими до конкуренції підприємцями. А також тими, хто просто опинився в потрібний час у потрібному місці. А тепер кілька прикладів того, як можна і потрібно використовувати нерівномірність розвитку ринку, і як зіграти на зміні ситуації, щоб отримати локальне перевагу перед конкурентами в умовах переповненості товарної ніші. Колись в далекому минулому, в Росії не існувало олівців від тарганів. А самих тарганів в будинках було сила-силенна. Одна комерційна організація дізналася, що в Китаї це чудо-засіб вже можна знайти в продажу.
І ось ця сама фірма уклала договір на поставку величезної кількості товару. Перші партії протягом декількох місяців розхапували як гарячі пиріжки, незважаючи на те, що ціни в порівнянні з закупівлею були завищені в два-три рази. Потім, коли інші фірми через якийсь час дізналися про це і стали теж завозити олівці від тарганів в Росію, разом з кількістю прибутки впали і ціни. Через рік цей товар нічим не відрізнявся від звичайного комерційного, і була та ж сама націнка в 20-30% від закупівельної ціни. Або ще одна ситуація з порівняно недавнього минулого. У США випустили непоганий комунікатор Palm Treo 650. Якийсь час він був найкращим.
Але прогрес не стоїть на місці. Стали випускати більш досконалі комунікатори. Але Palm Treo650 все одно продовжував користуватися попитом, тому що був дуже вдалою моделлю. У зв’язку з цим його випустили дуже великою партією. В один рік цього комунікатора вдалося стати найбільш продаваним серед комунікаторів в Штатах.
Потім, ясна річ, мода на нього закінчилася, він застарів. Але на ринку залишився значний залишок партії. А до Росії зміна моди ще не встигла дійти. І знайшлися підприємливі люди, які прикинули, порахували і стали завозити контейнерами ці комунікатори на наші ринки.
Для порівняння: раз в Штати визнали цю модель застарілою, її закупівельна ціна була знижена і складала 100-120 доларів. У нас же Palm Treo650 коштував 350-400 доларів як новинка. Це тривало більше року. Кілька великих компаній, бачачи таку ситуацію, теж вирішили заробити і стали завозити ці комунікатори дуже великими партіями. І бум закінчився. Раз на ринку утворився надлишок товару, то ціна цілком закономірно впала. Якраз на той час на нашому ринку стала знижуватися вартість новіших моделей.
Тому, щоб дійсно заробити, необхідно постійно шукати різні варіанти заробітку, нові товари і послуги. А тепер подивимося які товари і послуги користуються зараз попитом. Як і всюди, тут можна вибирати. Наприклад, ринок продукції повсякденного попиту.
Кожен день або досить регулярно люди купують хліб, картопля, кефір, крупи, цукор, сіль і інші продукти. Але раз ці товари постійно потрібні, то виробників даного асортименту дуже і дуже багато, відповідно на прибутковість цієї торгівлі можна не розраховувати. Щоб мати більше, ніж конкуренти і завжди мати попит на продукцію свого виробництва, потрібно постійно вводити якісь нові технології, які здешевлять товар, або розраховувати на великі обсяги реалізації. Тут вже про малий і середній бізнес мову вести не можна, так як доведеться створювати великі супермаркети, торговельні центри і мережі.
Є ще один варіант – шукати абсолютно нові товари і послуги. Ви будете єдині на ринку, і деякий час вам вдасться попрацювати без конкуренції. Якщо міркувати щодо такого товару, який швидко можна знайти і щоб він годився для будь-якого регіону, то це постійно мінливі модні фасони одягу і моделі взуття. Дизайнери і маркетологи працюють над створенням таких товарів щороку.
Якщо у вас вже відкрито продаж одягу і взуття, можна зв’язатися з постачальниками затребуваних модних марок своїй ціновій категорії, і кожен сезон радувати своїх покупців асортиментом з нових колекцій. Все це матиме попит, але лише якийсь певний час. Потім конкуренти дізнаються про прибутковість вашого підприємства, і почнуть завозити і торгувати подібними моделями. Попит і націнка неминуче впадуть. Тому подбайте заздалегідь про закупівлю нових актуальних в наступному сезоні моделей, і покупці будуть приходити до вас завжди. Також необхідно враховувати те, що постійно розвивається прогрес здатний не тільки створити нові напрямки бізнесу і ринкові ніші, але і знищити старі. Зовсім ще недавно була широко поширена продаж касет до касетним магнітофонів. Це було дуже прибутково.
Але потім розвиток техніки зробило крок вперед, з’явилися лазерні диски, і касетні магнітофони застаріли і зникли з виробництва. Касети кому-небудь потрібними бути перестали. Або звернемося до іншої подібної галузі. Наш ринок щороку масово поповнюється новинками мобільних телефонів, ноутбуків і нетбуків, планшетів, електронних гаджетів і іншої техніки. Акумулятори для цих приладів встигають зношуватися швидше, ніж псується або застаріває сам апарат. Тому багато підприємців зуміли налагодити поставки акумуляторів та іншої запасний дрібниці і фурнітури до електронної техніки прямо від китайських або тайваньських виробників. І людям допомагають, і свого прибутку не забувають – всі задоволені.
Або купують у найбільших інтернет-магазинах, відомих під все світі, наприклад, ebay. com. Там придбати запасні частини та різні компоненти для діючої техніки можна набагато дешевше, ніж у самого постачальника цієї техніки. Схема досить проста. Постачальник комунікаторів набуває акумулятори у безпосереднього виробника акумуляторів і накидає свою націнку на них. Потім постачальник техніки робить закупівлі електроніки разом із запчастинами, привозить на свій склад і ще раз виробляє націнку за доставку і окремо за зберігання апаратури на складі. А на інтернет-аукціоні можна купити акумулятори у виробника безпосередньо.
Зрозуміло, що в цьому випадку ви економите масу грошей, яка зростає ще й у залежності від кількості товару в поставляються партіях. Сучасні засоби зв’язку і доставки дозволяють отримати замовлений товар швидко і просто. І на нього завжди є платоспроможний попит, постійно зростаючий з придбанням техніки Тут виникає закономірне питання про те, чи варто бізнесмену все робити так само, як у тих, хто вже має безліч клієнтів, великі обсяги продажів, обороти і хороший дохід. Відповідь може бути простий: якщо хтось придумав і створив успішну справу, значить цей хтось – розумна людина. А це означає, що відтворити цей же бізнес можна тільки в тому випадку, якщо з якоїсь причини підприємство закривають, або розвернутися в іншому, менш зайнятому місці.
Наприклад, була якась фірма, яка в одному місті успішно працювала на ринку одягу. Ви – з іншого міста. Приїхали, ознайомилися з асортиментом, з тим, як знайти постачальників і клієнтуру. У вашому місті на сьогодні не існує такого товару і такої торгівлі. І ви скопіювали цей вид бізнесу і перенесли до себе в місто.
У цьому випадку варіант виявиться вдалим. Імовірність успіху стане ще вище, а вам буде особливо приємно, якщо вдасться не просто зробити все те ж саме, а привнести ще якусь свою задумом – нову і оригінальну. Але при цьому необхідно усвідомити, що будь-яке починання на ринку – це в першу чергу комерційний ризик, а не тільки прибутку і можливості. І чим більше вигідна справа, тим більше ризику для бізнесмена.