Будувати будівлю автосервісу найкраще з металоконструкцій, що швидко зводяться. Це дешевше, швидше та простіше, ніж капітальна будівля. Фактично це «коробка» з металокаркасу з обшивкою з сендвіч-панелей.
Скільки це буде коштувати?
Ціна на будівництво СТО складається з двох складових: витрат на зведення самої коробки та дотримання всіх бюрократичних вимог.
Зведення самої будівлі обійдеться вам близько 10 000 грн. за квадратний метр. Утеплення коштуватиме приблизно 500 грн. за квадратний метр. Сюди також потрібно буде додати витрати на оформлення дозвільної документації.
Тепер розглянемо додаткові витрати, пов’язані з різними формальностями:
- Відкриття ордера на будівництво. Включає розбивку ділянки, винесення осей, проект виконання робіт, проект організації будівництва та ін. Винесення осей у Москві виконується Мосміськгеотрестом. Від обсягу будівництва вартість не залежить та становить близько 200 000 грн. Проект виконання робіт із погодженням обійдеться у суму до 100 000 грн. Регламент на утилізацію вийнятого ґрунту коштує від 25 000 до 50 000 грн.
- Підготовка будівельного майданчика. Огородження по периметру будівництва коштуватиме близько 250 грн. за погонний метр. Витрати на протягування електричного кабелю передбачити складно, але готуйтеся до суми близько 7 000 грн. Сфера послуг охорони організації можуть становити 30 000 грн.
- Технічний нагляд за будівництвом. Замовник повинен надати спеціаліста з дипломом будівельної спеціальності, який контролюватиме дотримання проекту протягом усього будівництва. Зарплата такого спеціаліста складає близько 50 000 грн. на місяць.
Загалом вартість будівництва в різних регіонах сильно залежить не від ціни на матеріали, а переважно від витрат на оформлення дозвільних документів та дотримання різного роду формальних вимог.
Як будується автосервіс?
Побудову будівлі потрібно розпочинати з проекту. Маючи на руках повноцінний проект, що містить інформацію про електрифікацію, каналізації, вентиляцію, водопостачання, опалення, можна застрахувати себе від багатьох проблем з подальшим узгодженням в органах місцевої адміністрації. Потрібно бути готовим до того, що після побудови будівлі та прокладання всіх комунікацій комісія не затвердить, один або кілька з перерахованих пунктів уже реалізованого проекту, та експлуатація будівлі буде незаконною. Тому заздалегідь узгоджений проект — шлях до економії часу та грошей.
Окрім цього, проект є точною інструкцією для будівельників і всі відхилення від проекту можна використовувати як аргумент при остаточному розрахунку з підрядником. З іншого боку, проектна організація несе фінансову відповідальність за помилки, допущені у проекті, що дозволяє знизити ризик незапланованих витрат.
Затверджений проект дозволяє розпочинати будівництво. Але необхідно врахувати, що узгодження проекту на будівництво автосервісу має низку відмінностей від узгодження проекту, наприклад заміського будинку. Ці відмінності визначаються специфікою експлуатації приміщення: шкідливими стоками, підвищеним енергоспоживанням, підвищеним рівнем шуму, пожежобезпечністю тощо.
Схема будівництва будівлі на металокаркасі в більшості випадків складається з кількох етапів:
- Виймання ґрунту. Здійснюється з урахуванням розмірів спроектованого фундаменту. Необхідно врахувати ймовірність того, що частину ґрунту доведеться вивозити, що пов’язано із залученням організацій, які мають ліцензію на вивіз ґрунту. Після виймання ґрунту до початку заливання фундаменту необхідно сформувати піщано-гравійну подушку під стрічкою фундаменту.
- Заливання фундаменту. Включає кілька операцій: армування, монтаж опалубки, заливка бетону, демонтаж опалубки. Демонтаж не проводиться у разі заливки бетону з опалубкою, що не знімається, наприклад, заходів з екструдованого пінополістиролу, що дозволяє надалі обійтися без додаткового утеплення фундаменту. При температурах нижче 0 між заливкою та наступним етапом має пройти не менше 28 днів для того, щоб бетон набрав міцність. Вартість фундаменту може сягати 50 % вартості всієї будівлі, і на фундаменті в жодному разі не можна економити.
- Монтаж металокаркасу. Розрахунок несучої здатності металевих ферм – дуже відповідальний момент, тому необхідно володіти максимально точною інформацією про товщину металу, конструкції та правила монтажу. Є два варіанти реалізації цього етапу будівництва: купівля готових ферм, розрахованих на певне навантаження, та монтаж ферм силами підрядника. Другий варіант, як правило, дешевший, але потребує більше часу і пов’язаний з більшим ризиком.
- Зовнішня зашивка металокаркасу. Як правило, виконується із профлиста. Надає додаткової жорсткості конструкції.
- Монтаж утеплювача. Гарне утеплення – спосіб заощадити на подальшому опаленні. Можна використовувати готові багатошарові сендвіч-панелі, прості у монтажі. Інший шлях – набір сендвіч по компонентам. Вимагає досить високої кваліфікації робітників, але дозволяє зробити утеплення ефективнішим за рахунок створення вентильованих зазорів та більш точного монтажу. Другий спосіб більш витратний за часом, але менш витратний за собівартістю матеріалів. Товщина утеплювача не повинна бути меншою за 150 мм.
- Внутрішня зашивка. Для автосервісу розумніше використовувати вологозахищені матеріали, що легко миються, наприклад панелі ПВХ.
- Оздоблювальні роботи. Включають розведення електромережі, каналізації, водопостачання та опалення.
Після закінчення будівництва необхідно здати споруду органам місцевої адміністрації, які проїдуть експертизу на відповідність будівлі експлуатаційним нормам. Підписання акта відповідності є заключним етапом будівництва та дає право на експлуатацію будівлі з метою, зазначеною в акті.
Основні вимоги
- Розміщення підприємств автосервісу в житлових будинках та громадських будівлях не дозволяється.
- Приміщення автосервісу повинно мати централізоване підведення води та обов’язково бути каналізованим.
- Площа виробничих приміщень повинна бути достатньою і залежить від видів та обсягу робіт і габаритів машин, що ремонтуються, але не менше 5 кв. м на одного працюючого (без урахування обладнання).
- Виробничі приміщення повинні бути обладнані загальнообмінною припливно-витяжною вибухобезпечною вентиляцією.
- Розрахунки системи вентиляції повинні бути виконані відповідно до СНиП 2.04.05-91 «Опалення, вентиляція та кондиціювання».
- У холодний період року приміщення мають опалюватись. В’їзна брама обладнана повітряно-тепловими завісами.
- Не дозволяється експлуатувати приміщення без природного освітлення. Коефіцієнт природного освітлення має становити 1,5.
- Системи штучного освітлення повинні виконуватися у вибухобезпечному виконанні.
- Оздоблення стін та підлог має здійснюватися волого та маслобензостійкими матеріалами. Стіни повинні бути пофарбовані олійною фарбою або облицьовані на 2/е висоти керамічною плиткою, підлога – метлахской плиткою. Оглядові ями повинні бути облицьовані керамічною плиткою.
- У складі приміщення підприємств автосервісу обов’язково повинні бути душ, санвузол, двостулкова шафка для зберігання чистого спецодягу.
- Працівники повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання, очей та шкіри рук.
- Автосервіси повинні обов’язково погоджувати з органами Держсанепіднагляду проектну документацію на розміщення та технологічні процеси та мати дозвіл зазначених органів на введення в експлуатацію.
Як вибрати місце для будівництва?
Дуже добре, якщо сервіс розташовуватиметься в спальному районі або на правій стороні дороги на шляху руху транспорту з центру до спальних районів. Якщо є прямий доступ із центру – це дуже великий плюс. Якщо у планах розвитку міста значиться будівництво житлових будинків у обраному районі — це плюс, як і будь-яке економічне зростання району взагалі.
Прямокутна форма ділянки, широкий в’їзд на територію – це також плюси. На вулиці, де знаходиться в’їзд, має бути як мінімум двосмуговий рух та розрив у суцільній лінії навпроти в’їзду, щоб клієнти могли виїхати з сервісу ліворуч.
Бажано, щоб вулиця була прямою метрів на 100 в обидві сторони від в’їзду. Розташування на розі чи перетині вулиць, розташування після світлофора – плюс. Звуження дороги або знак обмеження швидкості на ділянці перед в’їздом також плюс. Дуже чудово, якщо є місця для паркування та стоянки автомобілів, прийнятих на ремонт.
При виборі місця для будівництва необхідно врахувати низку факторів, які можуть суттєво вплинути на сам процес будівництва та подальшу експлуатацію споруди. Необхідне геологічне та гідрологічне дослідження ділянки. Необхідна інформація про глибину промерзання ґрунту та рівень ґрунтових вод, про склад ґрунту. Потрібно продумати під’їзні шляхи для великотоннажного транспорту, а також врахувати роботу великогабаритної техніки: підйомних кранів, бетононасосів і т. д. Бувають випадки, коли спеціально доводиться замовляти кілька КАМАЗів із щебенем і засипати під’їзди до будівництва, щоб важка техніка не застрягла в бруді. /p>
Як вибрати підрядника?
Фірму-підрядника краще вибирати, виходячи з таких факторів: наявність ліцензії на цей вид будівництва; наявність на ринку не менше 5 років; можливість оглянути здані об’єкти подібного спрямування; фінансова та технологічна прозорість процесу будівництва для замовника.
Контроль будівництва пов’язаний, перш за все, зі своєчасним поданням звітів про виконані роботи із зазначенням кількості та вартості матеріалів, обсягів виконаних робіт та їх вартості. Для інженерного контролю деякі замовники наймають інженерів за якістю будівництва, що дозволяє знизити ризик відхилення від проекту з боку фірми-підрядника. Також потрібно звернути увагу на дотримання підрядником термінів, обумовлених під час підписання договору для кожного з етапів будівництва.
У разі роботи з кваліфікованим підрядником помилки мінімальні та пов’язані частіше з форс-мажорними обставинами. Необхідно пам’ятати про те, що договір, підписаний з фірмою-підрядником, має двосторонню дію. Зокрема, затримка оплати етапів та авансування придбання матеріалів можуть призвести до досить значного відхилення від обумовленого графіка, що в деяких випадках має вкрай неприємні наслідки.