Бізнес на вирощуванні печериць

Ви хочете зайнятися вигідною справою, яка не потребує великих інвестицій? Вирощування печериць як бізнес обіцяє хороший і стабільний дохід.

Бізнес на вирощуванні печериць

Заробляти на продажі найпопулярнішого виду грибів можна цілий рік. Попит на печериці в Україні постійний.

При досить нескладній технології вирощування, вже через два місяці можна отримати перший прибуток.

Переваги бізнесу

Вирощування печериць – перспективний та вигідний напрямок. Переваги цього бізнесу:

 • можливість швидко окупити перші вкладення;
 • стабільний дохід у будь-яку пору року;
 • проста система господарювання;
 • можливість відрахування єдиного податку в 6% замість ряду інших оподаткування;
 • організація міні-ферми у власному підвалі, гаражі, пташнику або іншій господарській споруді;
 • доступні шляхи придбання міцелію;
 • налагодження надійних шляхів торгівлі.

З чого почати?

Бізнес на вирощуванні печериць

По-перше, слід зайнятися закупівлею ґрунту з міцелієм, або ж придбати міцелій та ґрунт окремо. Це основні чинники, рівень яких відіб’ється на ступеня прибутковості всієї справи, тому на них не слід економити. Купувати заготівлі краще у перевірених компаній чи грибних господарств.

Для того, щоб організувати господарство, в якому вільно зможе розміститися 30 тонн землі, знадобляться кілька кімнат загальною площею близько 180 – 190 кв. м.

По-друге, потрібно підшукати відповідне приміщення. Тут строгих вимог немає: ви можете орендувати порожню овочеву базу або іншу будову з великими габаритами. Іноді для цих цілей використовують навіть покинуті шахти, але такий варіант є прийнятним для великих фірм. Для малого бізнесу спочатку пригодиться і власний льох. Займаючись його облаштуванням, потрібно передбачити постійне освітлення, терморегуляцію, мережу вентилювання та зрошення.

Призначення простору Площа (кв. м) Бажане обладнання
Заготівля ґрунту 50 дробилка для посліду та соломи, наявність системи подачі води та каналізації, конвеєрна стрічка або міні-трактор.
Термообробка суміші ґрунту та добавок 40 паровий котел із централізованою мережею подачі пари.
Отримання міцелію 40 системи опалення, зрошення та освітлення.
Культивування грибів 50 системи опалення, вентиляції, зрошення та освітлення.

Що можна використовувати як ґрунт?

Дослідні фермери займаються підготовкою багатокомпонентного компосту самостійно, маючи при цьому техніку для дроблення, перемішування та термічної обробки компонентів. Як правило, до його складу входить подрібнена солома, курячий послід, ґрунт, а також деякі мінеральні добавки. Бізнесменам-початківцям радять купувати готовий продукт, оскільки внаслідок порушення технології виготовлення зростання грибів буде млявим і повільним, від чого виробництво буде збитковим.

Популярні технології вирощування

Бізнес на вирощуванні печериць

Якщо ви не знаєте, як виростити печериці в домашніх умовах, підберіть зручнішу та потрібну для себе техніку із запропонованих нижче.

 1. На грядах. Стародавній і відносно невитратний спосіб. Знадобиться тільки плівка і саме компост, який висипають на неї рівним шаром. Весь процес потребує ручної праці. Тому економія на устаткуванні компенсується витратами на зарплату персоналу. Недолік полягає у високому ризику зараження грибів бактеріями та інфекціями через неможливість якісного збирання між рядами.
 2. У брикетах. Більш сучасна методика, в ході якої суміш поміщають у брикети, трохи спресовуючи її при цьому. Приготовлені таким чином блоки легко рухаються, перевозяться. Процес догляду трохи спрощується.
 3. У контейнерах. Улюблена технологія канадських та американських фермерів полягає у приміщенні ґрунту з міцелієм у підготовлені контейнери. Вони можуть бути як пластиковими, так і натуральними, наприклад дерев’яними з дошками, обробленими складом проти плісняви. У цьому випадку зменшується ймовірність зараження печериць, збільшується вихід готового продукту, спрощується весь процес. Нестача великої суми вкладень на закупівлю контейнерів.
 4. На полицях. Голландці вважають за краще розміщувати компост на багатоповерхових полицях. При цьому є хороший доступ до грибків, що підростають, у працівників, а також значно економиться площа приміщення.
 5. У мішках. Якщо ви знайомі з технологією розведення глив у мішках, то ця методика здасться вам знайомою. Субстрат поміщають у пакети, роблять отвори для грибниць та підвішують або розставляють по периметру льоху. Варто зазначити, що закупівля мішків обійдеться дешевше, ніж контейнерів. Знову ж таки простір використовується раціонально, ризик зараження мінімальний.
 6. На автоматизованих лініях. Плануючи великі масштаби підприємництва, можна звернути увагу на сучасний автоматизований спосіб, який виключає необхідність використання ручної праці. Дороге обладнання самостійно контролює освітлення, вологість та температуру, процес зростання печериць.

Які потрібні стартові вкладення?

Вирощування печериць як бізнес вимагатиме деяких стартових вкладень. Обсяг інвестицій безпосередньо залежить від вибраної технології.

Скласти приблизні розрахунки можна, виходячи з матеріалів, що використовуються в кожній із них. Для вирощування печериць у побутових умовах краще відмовитися від придбання техніки та оренди приміщення, це значно скоротить витратну частину.

Від моменту заповнення ґрунту міцелієм до закінчення збору врожаю проходить у середньому 8-10 тижнів. Цей період називають одним циклом. Приблизні витрати на цей період для господарства з ручною працею та брикетною технологією розведення становитимуть близько 120 тис. грн.:

 • 30 т компосту – 30 тис. грн.;
 • виплати персоналу – 15 тис. грн. з розрахунку на 4 працівників;
 • оплата оренди та комунальних послуг – досить індивідуальний показник, який варіюється в залежності від географії розташування.

Розрахунок приблизного прибутку

Якщо уявити ідеальні умови, які дозволяють отримати 20% урожаю з маси закупленого матеріалу, а також продати його в повному обсязі по 100 грн./кг, то результат дорівнюватиме приблизно 600 тис. грн. за 1 цикл.

Тобто, 30 тонн сировини виготовлять 6 тонн печериць вартістю 100 гривень за 1 кг і дадуть зазначений дохід без вирахування податків, зарплати працівникам та платежів комунальним службам.

Скільки можна заробити за 1 цикл виробництва?
Стаття витрат/прибутку Кількість Сума (грн.)
Початкові витрати 120 000 + витрати на опалення, водопостачання та електроенергію
у тому числі:
компост та міцелій 30 тонн 30 000
зарплата робітникам 4 особи по 15 000 грн. 90 000
Отриманий прибуток від реалізації продукту по 100 гривень за 1 кг 6 тонн 600 000
Чистий прибуток (за вирахуванням витрат, зарплати робітникам, але без відрахувань єдиного податку та без витрат на комунальні послуги) 480 000

Які є шляхи збуту?

Успіх підприємства залежить на 50% від налагоджених прийомів реалізації товару, що виробляється. До найпоширеніших шляхів збуту належать такі.

 1. Самостійний товарообіг на сільськогосподарському ринку. Так можна забезпечити припустимо високу вартість за кг, але при цьому виникнуть витрати на оренду місця, зарплату продавцю або власні часові витрати.
 2. Збут оптовим представництвам. Ви отримаєте можливість продавати великі партії, але ціна буде нижчою за ринкову.
 3. Продаж супермаркетам та ресторанам. Тут також є можливість збуту великого обсягу, але можливо буде необхідна штатна одиниця, яка відповідає за взаємодію з адміністрацією магазину.

Що необхідно для оформлення діяльності?

Якщо ви вирішили займатися вирощуванням печериць на продаж на постійній основі, варто врахувати, що діяльність потрібно оформити належним чином. Найкраще підійде форма індивідуального підприємництва.

Для збуту продукту знадобиться наявність наступних документів:

 1. спеціальний сертифікат санітарної служби;
 2. декларація відповідності;
 3. протокол радіологічних досліджень;
 4. посібник зі зберігання та перевезення свіжої грибної продукції.

Прибутковість цієї ідеї незаперечна. Для набуття спеціальних знань та навичок достатньо буде інформації з інтернету. Окупність малого підприємства можлива перший цикл, велика автоматизована фірма окупиться протягом перших років безперервного функціонування. Але все-таки господарникам-початківцям краще спробувати свої сили на малій формі, а з набуттям досвіду та накопиченням коштів можна буде подумати і про розширення.