Інтерес до екологічно чистих грибів, смачних та корисних, зростає з кожним роком дедалі більше. Позитивний досвід багатьох підприємців показує, що бізнес розведення грибниць для реалізації досить прибутковий.
Скільки можна заробити?
Пропонуємо Вам короткий бізнес-план, щоб можна було побачити рентабельність вирощування гливи в комерційних цілях.
Розрахунок робиться на 10 тонн готового субстрату, що становить приблизно 1000 грибних блоків. Таке виробництво можна розмістити на площі 400 кв. Повний цикл виробництва складає 2 місяці. За цей час збираються три хвилі врожаю.
Витрати на виробничий цикл | Кількість (кг) | Вартість ($) |
Міцелій | 333 | (1,2 за кг) 400 |
Солома | 4000 | 200 |
Інші витрати (ел. енергія: опал, вода, зарплата) | — | (600 на місяць) 1200 |
Загальні витрати за 2 місяці становлять | — | 1800 |
Дохід | Кількість (кг) | Вартість ($) |
Урожай за перший місяць | 1500 | (1,5 за кг) 2250 |
Урожай за другий місяць (2-а та 3-я хвиля) | 1500 | (1,5 за кг) 2250 |
Загальні доходи від трьох хвиль урожаю | 3000 | 4500 |
Чистий прибуток за два місяці роботи складає: 4500 $ – 1800 $ = 2700 $
Також потрібно врахувати одноразові капітальні вкладення для організації виробничого приміщення: стелажі, вентиляція та холодильник.
Які вимоги для виробництва?
Гливи – ніжний продукт, що містить у своєму складі цінні мікроелементи та білки. Він не дуже вибагливий до умов. При організації правильного освітлення, доступу свіжого повітря, вологості ви зможете отримати великий урожай вже за місяць-півтора після висаджування. Середній показник урожайності становить 10 кг із 1 м2 субстрату на місяць. Грибниці швидко розростаються в середовищі з тирси, соломи, соняшникової лушпиння та інших натуральних матеріалів, що рекомендуються.
Якщо ви хочете виростити гриби гливи в домашніх умовах, вам знадобиться:
- приміщення – підвал, гараж, сарай, льох або лоджія;
- освітлення – рівномірне, яскраве по всьому периметру;
- вологість – висока та постійна від 80 до 100%;
- температурний режим – на різних етапах вегетації від 13 до 36°C;
- приплив повітря – вентилювання, провітрювання приміщення до трьох разів на добу.
Які матеріали та обладнання знадобляться?
Коли ви підібрали та обладнали невелике приміщення, провітрили його, встановили лампи та звільнили площу від зайвих предметів, можна приступати до закупівлі потрібних матеріалів.
Ви можете скористатися послугами будь-якої фірми, що спеціалізується на культивуванні глив, купивши їхню продукцію та проконсультувавшись з питань, що цікавлять.
Також можна оформити покупку в інтернеті. Постарайтеся не замовляти на першому сайті, що попався, поцікавтеся думкою клієнтів інтернет-магазину на форумі. Вибирайте надійного постачальника, адже від якості продуктів залежатиме результат та рівень прибутку. Що потрібно?
- Міцелій гливи. Це так зване тіло грибів, від якості якого залежатиме розмір, плодючість та смак. Для першої висадки знадобиться не більше 1-2 кг, з яких можна отримати від 4 до 10 кг готової продукції. Ви зможете випробувати технологію розведення, відзначити термін отримання результату у ваших умовах, спробуєте реалізувати маленьку партію отриманого у чистому середовищі товару. Якщо не відразу використовуєте заготівлю, збережіть її в холодильнику при температурі не нижче 2°C.
- Субстрат. Основою для проростання грибного тіла є мішки, наповнені певним видом дрібнофракційної підготовленої природної сировини.
Як заготовляється субстрат?
Пістилку для грибів можна заготовити з такої сировини:
- солома злакових (ячменю або пшениці);
- гречане лушпиння;
- шкаралупа насіння соняшника;
- подрібнені кукурудзяні качани та стебла;
- тирса або стружка.
Для отримання пробного врожаю краще використовувати солому або лушпиння у невеликих кількостях, наприклад, 10 кг сировини помістяться у два пакети і дадуть урожай у 3 – 4 кг.
Його підготовка займе деякий час. Спеціальна обробка всіх матеріалів дозволить уникнути зараження пліснявою та іншими інфекціями.
Пакети необхідно промити гарячою мильною водою. Субстрат засипати у металеву ємність, залити водою, довести до кипіння та варити близько двох годин. Після цього воду треба злити, суміші дати охолонути до 25°С, віджати і наповнювати пакети за схемою виробника міцелію.
Головне, стежити за тим, щоб у підстилці не залишилося багато води, при стисканні її в руці вода повинна виступати, але не капати.
Як формувати блоки?
Для заповнення продезінфікованих пакетів одягніть чисті рукавички або добре вимийте руки з милом. Заздалегідь приготуйте оброблений спиртом гострий ніж, міцелій, проварений і віджатий субстрат і мотузку або дріт для закріплення пакета. Схема заповнення нескладна і полягає в наступному:
- на дно ємності укладають до 7 см соломи або лушпиння і трохи утрамбовують;
- наступним кладуть міцелій тонким шаром до 7 мм;
- заповнюють всю ємність до верху і зав’язують її.
Зверніть увагу, що останнім шаром має бути субстрат. Коли ви заповните всі мішки, потрібно буде виготовити ножем отвори для появи грибів. Розрізи по 2-3 см розташовуйте в шаховому порядку знизу до верху через 12-15 см.
Фаза дозрівання
У заздалегідь підготовленому сараї або погребі вільно розставте готові блоки. Тепер вони готові рости, дозрівати та розвиватися. На час інкубаційного періоду протягом півтора – двох тижнів у приміщенні потрібно забезпечити невисоку температуру до 20 – 22°С.
Часте провітрювання сприятиме насиченню повітря киснем і запобігатиме появі затхлості та плісняви. Потрібно постаратися унеможливити проникнення комах, у тому числі комарів і мух. Висвітлення можна поки не включати, у цей період його роль несуттєва.
Спершу температура всередині блоків підвищиться. Критичний показник 30°С, таке нагрівання знищить грибницю і подальші дії будуть марними.
Для уникнення такого ефекту частіше провітрюйте приміщення, спрямовуйте потік повітря на блоки за допомогою вентилятора. Проводьте періодичні виміри температури та вологості повітря, так буде простіше забезпечити позитивний результат заходу.
Спостерігаючи за розвитком блоків, ви помітите білі волоски, що обволікають простір – починають розвиватися грибниці. Відбувається це приблизно ближче до четвертого дня. До кінця періоду дозрівання на 12 день весь блок буде поцяткований білими нитками, він стане однорідною субстанцією і насититься грибним ароматом.
Фаза плодоношення
Коли ви побачите появу маленьких кульок, розміром із голівку шпильки, у виконаних отворах мішків, отже, настає наступна фаза розвитку. Час плодоношення найвідповідальніший. Для отримання великої кількості грибів потрібно провести ряд дій:
- не забувати проводити триразове провітрювання;
- включити освітлення денними лампами до 12 і більше годин на добу;
- постійно обприскувати стіни льоху або гаража, домагаючись максимальної вологості (на мішки потрапляти не можна, може зіпсуватися вся продукція);
- і головне, потрібно знизити показники температури до 10 – 14°С.
За нормальних умов протягом двох тижнів гриби добре проростуть в отворах і почнуть збільшуватися. Особливо добре це виявиться до кінця фази. Капелюшки сильно збільшаться в об’ємі та заповнять всю поверхню.
Добившись певного розміру грибів, ви можете починати їх збирання шляхом викручування або зрізання. Не поспішайте викидати мішки, ще з них можна отримати врожай.
Як реалізовувати свою продукцію?
Половина успіху бізнесу з вирощування глив у домашніх умовах – це налагоджені шляхи збуту свіжих продуктів. Подумайте про це заздалегідь, тому що шукати в останній момент покупців для продукту, що швидко псується, дуже ризиковано.
Ринкова оптова вартість 1 – 1,5 $. Якщо у вас успішно пройшов перший досвідчений раз догляду за грибами, ви можете спробувати свої сили на величезних обсягах. Саме так можна отримати суттєвий дохід.
Можна налагодити постачання свіжих екологічних продуктів до місцевих кафе чи ресторанів. Домовиться про постійні закупівлі. Але для такої операції вам знадобиться спеціальний сертифікат. Він свідчить про те, що в сировині відсутні токсини, залишки неорганічних добрив та важких металів.
Оформлення займе до трьох тижнів і обійдеться від 10 до 30$. Замовлення такого документа окупається лише за великих обсягах реалізації. Перед його оформленням необхідно прорахувати всі витрати та проаналізувати рівень підвищення прибутку у разі отримання документа.
Як можна отримати додатковий дохід?
Всі придбані матеріали окупляться сторицею, оскільки відходів у цій справі немає. Відпрацьований матеріал дуже цінується садівниками та городниками, як корм для домашнього господарства та сильного органічного добрива, що підвищує врожайність у кілька разів.
До того ж з одного мішка з грибницею зняти врожай можна не раз. Ви можете організувати консультування підприємців-початківців, передавати досвід новачкам.
Якщо якась партія не реалізована та втратила зовнішній вигляд, збитки можна компенсувати. Подивіться способи сушіння та соління грибів. Способів збільшення коштів достатньо.
Реалізувати грибний бізнес можна досить вдало, маючи основне уявлення про його організацію. Трохи працьовитості, торгової кмітливості – і ви з новачка перетворитеся на вдалого підприємця, отримуючи перший очікуваний дохід.