Як відкрити аптеку в Україні.

Аптечний бізнес – це вигідна ніша, в якій насправді можна добре заробляти. Але в той же час це і високо конкурентне середовище, де кожен підприємець намагається залучити клієнтів або ціною, або асортиментом, або ж зручним місцем розташування. В першу чергу фармацевтичний бізнес підходить для людей, які «в темі». Це, як правило, досвідчені фармацевти, які попрацювавши у великій мережі аптек, вирішують відкрити свій бізнес. Розібратися з усіма нюансами цього бізнесу для людини, який зовсім не розбирається в темі продажу ліків, буде дуже складно і часто такі аптеки закриваються вже протягом півроку від дня відкриття. Крім іншого вкладення в цей бізнес далеко не маленькі, і вам потрібно все детально проаналізувати, щоб в майбутньому не втратити свої гроші.

Крім всієї складності запуску і ведення цього бізнесу, можна з упевненістю сказати, що попит на ліки постійно зростає. Це пов’язано з поганою екологією, стресом у людей, шкідливими звичками і багатьма іншими факторами, які руйнують людський організм. У цій статті ми постараємося розглянути те, як відкрити аптеку у вас в місті або селі і як зробити, щоб вона була прибутковою. Такий бізнес може стати стабільним джерелом доходу, якщо грамотно все прорахувати і врахувати різні фактори, про що ми і поговоримо.

Формат ведення бізнесу

 

Зміст статті

За своєю суттю аптека, як бізнес – це універсальна ніша, оскільки її можна відкривати як у великих містах, так і в маленьких селах. Продаж ліків затребуваний всюди, головне не ломити ціни і надавати адекватний сервіс обслуговування клієнтів. Перед стартом вам потрібно чітко розуміти формат, в якому ви хочете працювати, а він зазвичай залежить від стартового капіталу, який є у підприємця в наявності.

Класифікацію аптечного бізнесу можна розділити на такі основні типи:

– аптека – це повноцінна торгова точка, яка займається роздрібним продажем будь-яких видів медикаментів. Тут присутній торговий зал з вітринами і окремим входом в приміщення. Розмір приміщення зазвичай становить близько 50 кв.м.

– кіоск – найбільшою популярністю користується в невеликих селищах і спальних районах. Це найбільш дешевий варіант для старту, але в той же час врахуйте той факт, що люди більше довіряють саме стаціонарних точок продажів. Зазвичай такий мобільний аптечний пункт торгує ліками, які продаються без рецепта, а в якості продавця виступає сам власник бізнесу.

-Оптова база – спеціалізується на оптовому продажі лікарських засобів. Постачає товаром установи роздрібної торгівлі. Основний канал продажів реалізується за допомогою торгових представників, які їздять по аптекам і кіоскам і пропонують їм різні види ліків відповідно до свого прайс-листу.

Також, якщо ви зовсім недосвідчений підприємець в цьому напрямку, але все ж зупинили свій вибір саме на фармацевтичному бізнесі, тоді вам варто скористатися франшизою для відкриття аптеки. На ринку є широкий вибір різних пропозицій від великих мереж, які пропонують вам повне супроводження при запуску і веденні бізнес процесів. Заплативши внесок за франшизу, ви отримаєте список постачальників, обладнання та програмне забезпечення та інші корисні моменти, які заощадять вам час і нерви.

Документи

Для того щоб відкрити аптеку, вам потрібно буде отримати ліцензію на здійснення роздрібного продажу лікарських засобів.

Цей етап є одним з найскладніших і довгих. Хочеться сказати відразу, що отриманням ліцензії для аптеки краще не займатися самому. На це у вас піде мінімум півроку і маса коштів (якщо ви не житель Києва). Найкраще звернутися до спеціалізується організаціям. В такому випадку у вас піде 1,5-2 місяці

Для того щоб отримати цю ліцензію вам необхідно подати наступні документи в Державну службу з лікарських засобів:

 • написати заяву
 • мати сертифікати на всі продавані кошти
 • надати паспорт аптечного закладу
 • інформацію про матеріально технічну базу установи
 • отримати дозвіл від СЕС та пожежної служби
 • документи, що підтверджують кваліфікацію фармацевта, який буде у вас працювати. Він повинен мати відповідну освіту і досвід роботи в даній сфері від 2-х років.

Також вам потрібно буде оформитися як юридична особа. Найвигідніше відкрити ТОВ. Але якщо ви самі досвідчений фармацевт і плануєте вести бізнес поодинці, тоді можна відкрити ВП.

У вас на руках має бути договір оренди на приміщення і якщо будуть наймані співробітники, то вони повинні все бути оформлені відповідним чином.

Також важливий момент, що ліцензія на аптеку видається на безстроковий період.

Частий питання у підприємців-початківців: «Чи можна стартувати без фармацевтичної освіти?». Відповідь так, якщо ви візьмете в штат фармацевта з досвідом роботи від 2-х років і при цьому ваша компанія повинна бути зареєстрована як ТОВ. Якщо ви плануєте самі працювати, то без освіти вам не вдасться запустити цей бізнес.

Найкраще з питання оформлення документів зверніться до досвідченого юриста.

Вибір місця і приміщення

Варто пам’ятати, що від місця, де ви плануєте відкривати аптеку, на 50% залежить і успіх вашого бізнесу. Правильному підбору приміщення потрібно приділити особливе значення. Воно повинно бути прохідним і в густонаселеному районі вашого міста. Як відомо, люди звикли ходити в найближчу аптеку біля будинку, тому вони легко зможуть перейти від конкурентів до вас, якщо ви надасте їм таку можливість.

Ідеальним місцем для відкриття такої торговельної точки є торгові центри або супермаркети. Там є постійна прохідність людей. Орендувати таке приміщення важко, але все ж можливо.

Менш вдалим варіантом буде запуск такого бізнесу в окремому приміщенні. В такому випадку необхідною умовою є наявність окремого виходу на вулицю, навіть якщо це квартира на першому поверсі. Торгове приміщення, має бути виведеним з житлового фонду.

Планування аптеки повинно розділятися на торговий зал і службові приміщення. До службових приміщень потрібно віднести склад, розмір від 10 кв.м. На складі повинна підтримуватися стабільна температура, а в разі необхідності, бути обладнання, яке забезпечувало б необхідні умови зберігання товару (наприклад, холодильники). Також до службових приміщень ставитися приміщення для персоналу і вбиральня.

Існує середнє значення площі для торгових точок для різних населених пунктів: місто від 50 кв.м., СМТ – від 40 кв.м., село – 30 кв.м. В середньому площа торгового залу повинна бути в районі 15 -18 кв.м.

Все необхідне обладнання у вигляді стелажів і полиць можна закупити, вибравши продавців через інтернет. Зазвичай вітрини робляться на рівні очей користувача, і туди розміщують найбільш ходові ліки. На полицях за вітринами розміщують більш габаритний і менш затребуваний тип товару.

Також, якщо говорити про те, що потрібно, щоб клієнт відчував себе в аптеці комфортно, так це зазвичай ставлять невеликий диван і корисну літературу по підвищенню імунітету та іншого. А також сам ремонт повинен бути в спокійних світлих тонах, для поліпшення настрою зазвичай в аптеці розвішують плакати із зображенням позитивно налаштованих людей.

Організація роботи

Ви повинні розуміти, що ви відкриваєте одиночну торгову точку, тому ви не зможете конкурувати з серйозними гравцями цього ринку, у них значні знижки на оптову закупівлю товару. Вам варто робити окремий акцент на широкий асортимент продукції. Для старту вам не потрібно буде закуповувати величезний запас товару, кращим варіантом буде постійний контроль його наявності на складі і докупкі при необхідності.

Зазвичай на старті асортимент аптеки включає від 5000 до 10000 найменувань ліків, адміністрування яких проводитися за допомогою спеціально розробленого програмного забезпечення, яке допомагає вести повністю весь облік наявності на складі, популярність і попиту на ліки.

На даний момент важко уявити сучасну аптеку без власної електронної бази ліків.

Це зручно ще й тим, що зазвичай підприємці у фармацевтичній сфері співпрацюють не з одним, а з декількома оптовими постачальниками продукції виходячи з цінової політики тих чи інших типів ліків. Електронна база дозволяє в кілька кліків сформувати і відправити замовлення для постачальника.

Також за допомогою комп’ютерного програмного забезпечення виключається і людський фактор, так який би досвідчений не був би фармацевт, неможливо тримати всю інформацію про таку велику кількість лікарських засобів в голові. А ще, нформацію по всім лікам включаючи препарат синафлан https://medpravda.com.ua/preparat/sinaflan, можна отримати на сайті Мед Правда.

Персонал

З найманих працівників вам знадобитися дипломований фармацевт, з сертифікатом про присвоєння звання провізора.

Якщо аптека буде працювати цілодобово, то потрібно буде найняти кількох фахівців з позмінним графіком роботи.

Роль бухгалтера і приймальника товарів ви можете взяти на себе.

Охорону аптеки зазвичай організовують за допомогою установки сигналізації та підключення її на пульт до охоронній фірмі.

Реклама

З реклами, мабуть, потрібно зробити яскраву вивіску, яка буде залучати проходять повз людей.

Також добре працює роздача листівок з пропозиціями зі знижкою.

Створіть програму лояльності і зважте для пенсіонерів та людей з інвалідністю. Це правильно як з моральної, так і з фінансової сторони.

Скільки потрібно грошей?

Для того щоб точно знати скільки буде, коштувати відкриття аптеки у вас в місті або селі, вам потрібно сісти і скласти детальний бізнес план з розрахунками по запуску цього бізнесу.

Ми наведемо вам основні статті витрат, а ви вже в залежності від регіону проживання зможете підігнати ці розрахунки під себе.

 • стартові вкладення
 • ремонт приміщення – від $ 150 за 1 кв.м.
 • покупка обладнання і меблів – від $ 3000
 • комп’ютер і програмне забезпечення – $ 1300.
 • первинне формування асортименту аптеки – від $ 20000 (для повноцінної аптеки з торговим залом)
 • оформлення документів та отримання ліцензії – від $ 400
 • рекламна продукція (вивіска, візитки, листівки) – від $ 200

Щомісячні вкладення

 • оренда приміщення – від $ 5 за 1 кв.м.
 • оплата комунальних послуг – від $ 100 в зимовий час
 • оплата за послуги охоронної фірми – від $ 50
 • податки – $ 250 – $ 300
 • заробітна плата – від $ 400 на 1 співробітника
 • реклама – від $ 60

Вкладення в аптечний бізнес насправді не маленькі, і тут потрібно все грамотно прораховувати, щоб не втратити свої кошти.

Середня рентабельність аптеки становить – 20% – 30%.

Висновки. На даний час фармацевтичний бізнес вигідно відкривати в регіонах або нових спальних районах великих міст, де ще не присутня великаї кількість досвідчених гравців на ринку. Окупність аптеки в середньому від 6-х до 12-х місяців. Для старту вам знадобиться близько $ 30 000 – $ 40 000, все залежить від регіону і формату продажів.

Читайте також:

Залишіть коментар

Вам необхідно залоґуватися для написання коментарів.